استفاده از فوم بتن براي ساختن سقف

احتمالا فوم بتن ايرانيان بيشتر از هر چيزي در ساختن سقف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در چنين حالتي داراي دو مزيت بزرگ خواهد بود.

اولين مزيت اين است كه عايق گرما و صدا است. دومين مزيت اين است كه مي‌توان آن را براي اهداف مشخص سوراخ كرد، به عبارت ديگر مي‌توان لوله كشي فاضلاب را از آن عبور داد.

در كشورهايي كه سقف به صورت مسطح ساخته شده و در زندگي روزمره نقش مهمي دارند، تركيبات فوم بتن به اندازه كافي استحكام دارد تا فشار وارد شده توسط افراد يا حتي وسايل نقليه را تحمل كند. همچنين اين ماده نسبت به ملات سيماني بسيار سبك‌تر است.

اين يعني سقف ساخته شده توسط فوم بتن فشار بسيار كمتري را به اسكلت ساختمان وارد خواهد كرد.

خصوصيات فوم بتن به كار رفته در ساختن سقف

معمولا فوم بتن با چگالي بين 400 تا 600 kg/m3 ساخته مي‌شود. در اين بازه چگالي، رسانايي گرماي آن چيزي حدود 0.1 W/mK است و مقاومت كششي 28 روزه آن تقريبا 1.0 – 2.5 N/mm2 است.

خصوصيات معمول فوم بتن مورد استفاده براي ساختن سقف

فوم بتن با چگالي خشك بين 400 تا 600 kg/m3 اغلب با استفاده از سيمان تركيبي ساخته مي‌شود. همچنين ساختن فوم بتن داراي ماسه در اين چگالي ممكن است، كه از نسبت طراحي 1:1:0.55 يا حتي 1.5:1:0.55 استفاده مي‌كند.

مزيت اضافه كردن ماسه اين است كه ميزان سيمان مورد نياز را كاهش مي‌دهد و در نهايت هزينه ساخت آن را تا حد زيادي پايين مي‌آورد.

با اين حال، چنين كاري مقاومت فوم بتن را نيز كاهش مي‌دهد.

در چنين حالت خيسي، فوم‌بتن ساخته شده توسط سيمان تركيبي نسبت به ماسه تكان خواه‌تر يا چسبنده‌تر خواهد بود. در هنگام ساختن شيب توسط فوم بتن، بهتر است كه بتن تكان خواه‌تر باشد.

فوم بتن ايرانيان

خصوصيات معمول فوم بتن مورد استفاده براي ساختن سقف

خصوصيات معمول ساختن سقف در پايين توضيح داده شده است. در كشورهاي گرم كه دماي هوا به 45 درجه سانتيگراد مي‌رسد، عايق اضافي را مي‌توان با استفاده از پلي استيرن فراهم كرد.

گذاشتن فوم بتن بر روي سقف

معمولا براي ساختن سقف از فوم بتن با ضخامت 50 تا 200 ميلي متر استفاده مي‌شود.

اين ويژگي‌ها شامل يك لايه عايق قبل از فوم كه در كشورهاي داراي آب و هواي گرم مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه دماي هوا به 45 درجه سانتيگراد مي‌رسد.

صفحه عايق فوم را مي‌توان در كشورهاي خنك‌تر ناديده گرفت.

اگرچه به كار بردن لايه ضد آب مي‌تواند مفيد باشد، اما فوم بتن ميزان جذب آب پاييني دارد و مي‌توان از اين مورد هم چشم پوشي كرد.

براي ساختن شيب بر روي سقف، عمق فوم بتن به چندين روش و بسته به شرايط بررسي مي‌شود.

در سقف‌هاي باريك مي‌توان خطوط را بر روي نرده كشيد. در سقف‌هاي عريض‌تر، بهترين كار اين است كه در فواصل 2 تا 3 متر كار شود و مي‌توان بعدا از ريختن، آن را با استفاده از يك تخته بلند صاف كرد.

تخته‌ها را مي‌توان در دو سر سقف قرار داد، كه در اين حالت تخته بالايي بلندتر و تخته پاييني كوتاه‌تر خواهد بود.

يا اينكه مي‌توان تخته را در درازاي شيب قرار داد، كه در اين حالت آنها با همديگر برابر خواهند بود و با زاويه خطوط شيب هم راستا هستند.

همچنين استفاده از ميخ چوبي با طول‌هاي مختلف براي علامت گذاري شيب راه حل مناسبي است.

يك راه ديگر استفاده از ميله براي پيش بردن كار است. آنها را مي‌توان بعد از ريختن بتن در همانجا رها كرد، برخلاف تخته‌هاي چوبي كه مي‌توان آنها را درآورد و دوباره استفاده كرد.

زماني كه سقف را به چند قطعه تقسيم كرده‌ايد (سقف‌هاي بزرگ)، شيوه معمول اين است كه از قطعه‌هاي جايگزين استفاده كنيد تا رفت و آمد كارگران و صاف كردن بتن راحت‌تر شود. به محض اينكه اعداد زوج به پايان رسيدند اين امكان را در اختيار داريد تا به سراغ اعداد فرد برويد.

زماني كه بر روي تكه‌هاي كوچك يا سقف‌هاي پيچيده كار مي‌كنيد كه درست كردن شيب با استفاده از تخته و ميله ممكن نيست، يكي از راه حل‌هاي ممكن استفاده از اسكويجي است. شايد حتي كارگران مجبور باشند به جاي راه رفتن در كناره‌ها بر روي فوم بتن راه بروند تا آن را صاف كنند.

اگر سقف با استفاده از تخته‌هاي چوبي و كارگران ماهر به خوبي مديريت شود، پمپ كردن و قرار دادن 6  متر مكعب فوم بتن در يك عمليات كلي ممكن است.

در واقع، اين كار چندان هم ساده نيست و كار معمولا به صورت 1 متر مربع در هر عمليات به انجام مي‌رسد.

در اين حالت، خالي كردن يك كاميون ممكن است 2 تا 3 ساعت زمان بگيرد، كه در كشورهاي گرم غيرعملي است.

در اين وضعيت، استفاده از كاميون داراي ظرفيت 2 متر مكعب يا مخلوط كردن فوم بتن در محل ساخت و ساز بهترين گزينه ممكن خواهد بود.

اگر چنين كاري انجام شود، حتي ساختن فوم بتن بر روي سقف نيز در دسترس خواهد بود و بدين ترتيب مي‌توان از دردسرهاي پمپ كردن آن بر روي سقف اجتناب كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۲۶ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۹:۲۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فوم بتن براي كوله‌هاي پل

كوله‌هاي سنتي پل شامل استفاده از سنگدانه‌هاي فشرده، معمولا شن و ماسه هستند. اين باعث اعمال فشار بيش از حد به سمت ديوارهاي پل مي‌شود كه بايد به منظور مقاومت در برابر نيروهاي جانبي كه توسط وزن شن و ماسه اعمال مي‌شود، ضخامت كافي داشته باشد.

علاوه بر اين، لازم است كه از فونداسيون‌هاي قدرتمندي براي حمايت از اين ديوارهاي ضخيم استفاده شود. مشكل اصلي در اين زمينه هزينه است. ديوارهاي ضخيم و فونداسيون‌هاي عظيم گران بوده و زمان زيادي براي ساخت احتياج دارند.

در هنگام ساخت پل‌ها با مصالح سنتي مشكلات زيادي مربوط به نشست وجود خواهد داشت. دو زمينه اصلي براي نگراني وجود دارد: نشست سنگدانه‌ها به علت وزن ترافيك و فرورفتن سازه پل در زمين نرم. اولين مورد زماني رخ مي‌دهد كه حتي پل بر روي زمين نرم ساخته نشده است و در نتيجه ترك خوردگي و سقوط سطح جاده به وقوع مي‌پيوندد. هنگام ساخت پل بر روي زمين نرم، اين مشكلات تشديد مي‌شوند.

فوم بتن جايگزيني مناسب

هزينه‌هاي ساخت به هنگام استفاده از فوم بتن ايرانيان براي كوله‌ها مي‌تواند به شدت كاهش يابد. فوم بتن يك ماده بسيار متنوع است كه مي‌تواند متناسب با الزامات خاص هر پروژه تهيه شود. با انتخاب يك مخلوط مناسب، مي‌توانيد يك طراحي ايده آل مطابق با شرايط محلي انجام دهيد.

 1. اول از همه، فوم بتن كه به خوبي ساخته شده باشد مانند سنگدانه‌هاي شل نشست نمي‌كند. علاوه بر اين، با استفاده از  اجراي فوم بتن با يك چگالي مناسب، هر گونه نشست كلي مي‌تواند به طور قابل توجهي كاهش يابد. وزن كوله را مي‌توانيد به گونه‌اي تنظيم كنيد تا مانع از اين اتفاق در مناطق با زمين نرم شود.
 2. با ميزان نشست كم و يا افت سطح جاده، فرو رفتن جاده يك مشكل اصلي نيست، از اين رو پس از ساخت پل به عمليات نگهداري بسيار كمتري نياز خواهيد داشت.
 3. ثانيا، فشار جانبي بيش از حد بر روي ديواره‌هاي جانبي حذف مي‌شود، بنابراين مي‌توان آنها را با ضخامت كمتر ساخت و فونداسيون آنها كوچكتر خواهد بود. به اين دليل، مي‌توانيد صرفه جويي زيادي در هزينه‌ها داشته باشيد.
 4. علاوه بر اين، ويژگي‌هاي بارگيري فوم بتن به اين معني است كه مواد در قسمت پايين كوله را مي‌توان از مخلوط ضعيف‌تر از لايه‌هاي بالاتر ساخت، بنابراين در ميزان مصرف سيمان نيز صرفه جويي مي‌شود. اين موارد هزينه‌هاي كلي ساخت پل را كاهش مي‌دهد.

فوم بتن ايرانيان

مزاياي ديگري نيز براي استفاده از فوم بتن براي ساخت كوله پل وجود دارد:

 1. بر خلاف سنگدانه‌هاي سنتي، فوم بتن، نيازي به فشرده سازي ندارد.
 2. جانمايي آن بسيار آسان است، زيرا مي‌تواند از طريق يك پمپ بتن معمولي آن را به داخل سازه پل بريزد.
 3. در حالت مايع، عمدتا به طور خودكار تراز مي‌شود، بنابراين به هيچ گونه اقدامات اضافي براي اطمينان از تراز بودن سطح آن نياز نيست.
 4. آزمايش‌ها نشان داده‌اند كه فوم بتن بطور قابل توجهي تحت تاثير چرخه يخ زدگي قرار نمي‌گيرد.
 5. به طور متوالي، فوم بتن قابل بازيابي است و از اين رو كنترل كيفيت آن آسان‌تر است. اين كار با سنگدانه‌هاي صلب پركننده ممكن نيست، كه ممكن است براي هر نوع بارگذاري متفاوت باشد كه به دليل تغييرات در محتواي آب رخ مي‌دهد.

استفاده از دستگاه فوم بتن در كوله پل‌ها تا به امروز گسترش چنداني نداشته است، اما در چندين پروژه بزرگ در انگلستان و ايالات متحده آمريكا استفاده شده است. در اولين استفاده از اين نوع در انگلستان، در كلچستر، مشكل اضافي ناشي از زمين نرم وجود داشت.

پل داراي هفت متر ارتفاع بود؛ شش متر اول داراي مقاومت 7 روزه  N / mm2 3 و چگالي خشك حدود 1125 كيلوگرم در متر مكعب بود و يك متر بالاتر داراي مقاومت 7 روزه  N / mm2 4.5 بود و چگالي خشك حدود 1300 كيلوگرم در متر مكعب است.

اين در واقع بيش از يك مشخصات فني بود، مهندسان در اصل از بتن سبك وزن با سنگدانه‌هاي سبك، به جاي تركيبات فوم بتن استفاده مي‌كنند. آنها به دنبال يك مقاومت نهايي به ميزان  N / mm2 4.5 بودند، با اين حال هنگامي كه تصميم به استفاده از فوم بتن گرفتند، آنها نمي‌دانستند كه فوم بتن در طول زمان بسيار طولاني‌تري مقاومت خود را به دست مي‌آورد. بنابراين يك مقاومت نهايي 7 روزه پايين‌تر كافي است.

مراحل ريختن فوم بتن

فوم بتن در چند مرحله به عمق نيم متر در هر روز ريخته مي‌شود. اين كار حدود هشت ساعت در روز طول مي‌كشد كه در آن به طور متوسط ​​حدود 240 متر مكعب بتن ريخته مي‌شود.

دوغاب ملات سيمان به وسيله يك ناوگان متشكل از پنج كاميون ميكسر به سايت تحويل داده مي‌شوند كه در طول روز هشت بار تحويل انجام مي‌دهند. به محض ورود به سايت، فوم به هر كاميون اضافه مي‌شود تا فوم بتن ايجاد شود. سپس به منطقه كوله ريخته مي‌شود. (منطقه مربوط به بتن ريزي براي هر روز آماده مي‌شود.)

در كل، 4500 متر مكعب فوم بتن براي اين كار كنار گذاشته شده است و اين دومين استفاده فوم بتن در انگلستان براي يك قرارداد كاري بود. تقريبا 40 شمع كمتر از مقدار مورد نياز در كنار مصالح صلب سنتي مورد استفاده قرار گرفتند و ضخامت ديواره كوله در حدود 500 ميلي متر كاهش يافت. همچنين ميزان نشست پروژه به ميزان 50٪ كاهش يافت.

واضح است كه فوم بتن نه تنها به عنوان يك ماده پر كننده براي كوله‌هاي پل بهتر عمل مي‌كند، بلكه از مصالح مصنوعي سنتي نيز مقرون به صرفه‌تر است. اگر اين موفقيت ادامه يابد، پل‌هاي بيشتر و بيشتري با فوم بتن ساخته خواهد شد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۹ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۲:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بتن سبك در انواع مختلف

بتن‌هاي سبك را مي‌توان در سه نوع مختلف پيدا كرد: بتن با سنگدانه‌هاي سبك، فوم بتن يا بتن اسفنجي و اتوكلاوي (AAC). بلوك‌هاي بتن سبك اغلب در ساخت و ساز خانه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

بتن با سنگدانه‌هاي سبك

اين بتن را مي‌توان با انواع مختلفي از سنگدانه‌هاي سبك درست كرد. سنگدانه‌هاي سبك را مي‌توان از اين منابع به دست آورد:

 • مواد طبيعي، مانند سنگ پاي آتشفشاني.
 • نوع گرماديده مواد خام طبيعي مانند خاك رس، سنگ لوح يا شيل (به عبارت ديگر، ليكا).
 • توليد آن از فرآورده‌هاي جانبي صنعتي مانند خاكستر هوابرد (به عبارت ديگر، ليتگ).
 • به عمل آوردن فرآورده‌هاي جانبي صنعتي مانند كالارهاي حبه شده (به عبارت ديگر، پليت).

خصوصيات مورد نياز بتن سبك به بهترين نوع سنگدانه‌هايي بستگي دارد كه در آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر به ويژگي‌هاي ساختاري كم و عايق بندي زياد نياز باشد، اين امكان وجود دارد كه از سنگدانه‌هاي سبك و ضعيف استفاده كنيم. احتمالا در انتها سيمان نسبتا ضعيفي خواهيم داشت.

دستگاه فوم بتن

فوم بتن

تركيبات فوم بتن يك ماده بسيار كارآمد با چگالي كم مي‌باشد كه مي‌تواند تا 50 درصد هوا در ساختار خود داشته باشد. اين نوع بتن به صورت كل توانايي يكنواخت و فشرده شدن را به صورت طبيعي دارد و مي‌تواند پمپ شود. اجراي فوم بتن براي پر كردن فضاهاي خالي و اضافي مانند مخازن سوخت متروكه، سيستم‌هاي فاضلاب، لوله كشي و آبگذر بسيار عالي مي‌باشد، مخصوصا در جاهايي كه دسترسي سخت است. اين بتن همچنين به عنوان يك گزينه براي پر كردن چاله‌هاي خيابان محسوب مي‌شود. همچنين ويژگي عايق بندي فوم بتن آن را به يك گزينه مناسب براي معايب روكاري سيمان و فضاهاي خالي كف اتاق‌ها تبديل مي‌كند.

بتن ساختاري سبك وزن

بتن با سنگدانه‌هاي سبك را مي‌توان براي مصارف ساختاري نيز به كار برد، چرا كه استحكام آنها مي‌تواند به اندازه بتن معمولي نيز باشد.

از جمله مزاياي استفاده از بتن با سنگدانه‌هاي سبك مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

 • كاهش بار ساكن موجود در سازه‌ها و تقويت آنها.
 • خصوصيات گرمايي بهتر.
 • خصوصيات ضد حريق بهتر.
 • صرفه جويي در هزينه‌هاي جابجايي مواد به محل مورد نظر.
 • كاهش قالب بندي ديرك گذاري.

ضريب انعطاف پذيري بتن‌هاي سبك كمتر از معادل‌هاي معمولي آنها مي‌باشد، اما در زمان در نظر گرفتن خمش كالار يا ستون، اين مسئله توسط وزن سبك‌تر بتن جبران مي‌شود.

طراحي پايه بتن‌هاي سبك در نظامنامه اروپا ، بخش 1-1 موجود مي‌باشد كه قسمت 11 آن داراي قوانين خاصي براي بتن با سنگدانه‌هاي سبك مي‌باشد. بتن در صورتي سبك محسوب مي‌شود كه چگالي آن بالاتر از 2200g/m3  نباشد (وزن بتن معمولي بين 2300 تا 2400g/m3 مي‌باشد) و نسبت سنگدانه‌ها نبايد چگالي بيشتر از 2000g/m3 داشته باشد. بتن سبك را همچنين مي‌توان با استفاده از نشانه LC براي طبقه بندي مقاومت آن تشخيص داد، براي مثال LC30/33، كه مقاومت استوانه اي 30MPa و مقاومت بر نمونه مكعبي 33MPa را نشان مي‌دهد.

هرچه بتن سبك‌تر باشد، خصوصيات آن مي‌تواند متفاوت باشد. مقاومت كششي، كشش نهايي و كرنش برشي همگي نسبت به بتن‌هاي معمولي كمتر هستند. بتن‌هاي سبك همچنين نسبت به بتن‌هاي معمولي سختي كمتري دارند. با اين حال، اين مسئله نيز توسط سهولت در جابجايي آنها جبران مي‌شود، و تاثير كلي را مي‌توان در كاهش عمق ستون يا كالار مشاهده كرد.

خزيدن و جمع شدگي براي بتن‌هاي سبك نسبت به بتن‌هاي معمولي بيشتر مي‌باشد و بايد آن را در زمان طراحي سازه در نظر داشت.

دسته دسته كردن بتن سبك معمولا از محصولات آماده انجام مي‌شود. در كارهاي نه چندان بزرگ، بتن را مي‌توان به راحتي با استفاده از ناوه يا لوله‌هاي سرازير كننده در جاي مورد نظر قرار داد. همچنين بتن سبك را مي‌توان پمپ كرد، اما بايد در زمان انجام آن دقت بسياري لحاظ شود تا تركيب سيمان از هم جدا نشود. براي تركيبات قابل پمپ، استفاده از ماسه طبيعي بسيار معمول است. به عبارت ديگر، به كار نبردن سنگدانه‌هاي سبك براي دستيابي به كارآيي بالا و جلوگيري از شكستگي بسيار مهم مي‌باشد. چنين چيزي توسط استفاده از آميزه‌ها به دست مي‌آيد. ارتعاش بيش از حد بتن سبك ممكن است باعث جدا شدن بخش‌هاي آن شود و به همين دليل بهتر است كه در جاي مورد نظر پمپ شود.

فوم بتن اسفنجي

بتن اسفنجي اتوكلاوي (AAC)

AAC اولين بار در سال 1923 به صورت تجاري در كشور سوئد ساخته شد. از آن زمان، سيستم‌هاي AAC مانند واحدهاي بنايي، كف اتاق، سقف تقويت شده، پنل‌هاي ديواري و ورودي ساختمان‌ها در همه قاره‌ها و شرايط محيطي به كار رفته‌اند. AAC همچنين مي‌تواند توسط اره‌هاي دستي بريده شود، از آن تنديس ساخت و همچنين توسط ميخ، پيچ يا وسايل ديگر سوراخ شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۸ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۶:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مواد، خصوصيات، مزايا و روش‌هاي توليد فوم بتن بخش سه

مواد و تركيبات ديگر براي فوم بتن

تركيبات درشت دانه يا جايگزين‌هاي ديگر براي درشت دانه‌ها را نمي‌توان به كار برد. اين امر به خاطر اين است كه اين مواد در فوم‌هاي سبك وزن ته نشين مي‌شوند.

اطلاعات تركيبي فوم بتن

خصوصيات فوم بتن به عوامل زير بستگي دارد:

 • حجم فوم
 • محتواي سيماني در مخلوط
 • مواد چگال افزا
 • طول عمر

برخلاف فوم و محتواي سيماني، تاثير برآمده از نسبت آب – سيمان بر روي مزاياي فوم بتن بسيار اندك مي‌باشد.

خصوصيات فوم بتن

خصوصيات فوم بتن در حالت تازه و سفت شده آن در ادامه توضيح داده شده‌اند؛

فوم بتن

ظاهر فوم بتن

فوم مورد استفاده براي اجراي فوم بتن تقريبا مانند كف به كار رفته براي اصلاح ريش مي‌باشد. زماني كه آن را با ملات استاندارد مخلوط مي‌كنند، شكل تركيب نهايي مانند ماست يا به صورت ميلك شيك است.

خصوصيات تازه فوم بتن

كارآيي بتن فوم شده بسيار بالا است و نرخ اسلامپ آن معادل 150 ميلي متر مي‌باشد. آنها تاثير كشساني بسيار قدرتمندي دارند. اين خصوصيت فوم آن را در بسيار از كاربردها بسيار مطلوب مي‌كند. به محض اينكه مخلوط براي مدت بيشتري ثابت بماند، برگرداندن آن به حالت اوليه بسيار سخت خواهد بود. فوم بتن در حالت تازه خود ماهيتي تكان خواه دارد.

احتمال نفوذپذيري در فوم بتن به دليل محتواي بالاي هواي آن كاهش يافته است. زماني كه دماي مخلوط افزايش پيدا مي‌كند، چگال افزايي و اتصالات به دليل گسترش هوا انجام مي‌پذيرند.

اگر مقدار ماسه به كار رفته بيشتر شود يا از مخلوط درشت دانه استفاده شود، احتمال جدا شدن بيشتر مي‌شود. اين امر همچنين مي‌تواند به از هم پاشي حباب منتهي شود، كه حجم كلي و ساختار فوم را كاهش خواهد داد.

پمپ كردن فوم بتن تازه با دقت زياد مي‌تواند كاري مناسب باشد. سقوط فوم بتن ممكن است باعث به هم ريختن ساختار حبابي شود.

خصوصيات سفت شده فوم بتن

خصوصيات فيزيكي فوم بتن مشخصا به چگالي خشك مربوط هستند. رساناي گرما بودن فوم بتن از 0.1 تا 0.7W/mk متفاوت مي‌باشد. جمع شدگي ناشي از خشك كردن به ترتيب 0.3 تا 0.7 درصد در 400 و 1600 kg/m3 متفاوت است.

بتن فوم شده از لحاظ قدرت با بلوك اتوكلاو با همان چگالي يكسان نمي‌باشد. در زير فشار، فشار هيدروليك داخلي بر ساختار آن اعمال خواهد شد، كه ممكن است باعث به هم ريختن فوم بتن شود.

فوم بتن سخت شده در مقابل يخ زدگي و وا رفتن مقاومت خوبي دارد. به كارگيري فوم بتن در نواحي داراي دماي -18 تا +25 هيچ آسيبي را به ساختار تركيبات فوم بتن وارد نكرده است. چگالي فوم بتن استفاده شده در اين مشاهدات 400 تا 1400 kg/mبود.

مزاياي فوم بتن

 • مخلوط فوم بتن ته نشين نمي‌شود و به همين دليل به فشرده سازي نيازي ندارد.
 • وزن آن كمتر مي‌باشد.
 • فوم بتن در حالت تازه خود داراي خاصيت انسجام روان است. اين خصوصيت به پر كردن حفره‌ها كمك شاياني خواهد كرد.
 • ساختار فوم بتن داراي قابليت بالايي در پخش كردن فشار واردشده دارد.
 • فوم بتن فشار زيادي را به كناره‌ها وارد نمي‌سازد.
 • خصوصيت جذب آب
 • قطعه قطعه كردن فوم بتن به آساني انجام مي‌شود، بنابراين كنترل و بررسي كيفيت به آساني انجام مي‌پذيرند.
 • فوم بتن مقاومت بالاتري در مقابل يخ زدگي و وا رفتن دارد.
 • كار بي خطر و سريعتر
 • مقرون به صرفه و نياز كمتر به نگهداري

معايب فوم بتن

 • استفاده از آب در ساختار فوم بتن آن را بسيار حساس مي‌كند.
 • مشكلات موجود در توليد آن
 • زمان بيشتر براي مخلوط كردن آن
 • با افزايش چگالي، قدرت تراكمي و خم شدگي آن كاهش مي‌يابد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۵ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۰:۰۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |