استفاده از فوم بتن براي پر كردن حفره‌ها قسمت دو

تعميرات اضطراري، پر كردن حفره‌ها و پشتيباني

اين‌ها معمولا به اين دليل بوجود مي‌آيند كه برخي موارد و سازه‌ها، نشانه‌هايي از فروپاشي را نشان مي‌دهند و ممكن است خطري براي هر آنچه در بالاي آنها قرار دارند محسوب شوند.

در چنين شرايطي ضروري است كه به سرعت و با رعايت نكات ايمني كار كنيد. روش‌هاي جايگزين براي فوم بتن اغلب غير عملي هستند. ممكن است زمان كافي براي ساخت تكيه گاه‌هاي مناسب وجود نداشته باشد؛ استفاده از زمين فشرده شده يا مواد پركننده شل، بيش از حد طول مي‌كشد و در شرايط مختلف ممكن است امكان پذير نباشد.

به طور قابل توجهي، نمي‌توان مواد پشتيبان جانبي را فشرده كرد، بنابراين مسير تردد زيرزميني و "حفره‌ها بر روي زمين" با چنين ابزارهاي سنتي پشتيباني نمي‌شوند. راه حل واضح اين است كه از فوم بتن استفاده كنيد و اولويت را به موارد اضطراري دهيد، پس از آن مي‌توانيد وقت خود را براي تصميم گيري براي رسيدن به يك راه حل بلندمدت براي مشكل اختصاص دهيد.

در بعضي موارد فوم بتن مي‌تواند به عنوان يك پايه دائمي در ساخت و سازهاي بعدي استفاده شود. ممكن است لازم باشد مجددا از مواد پركننده اضطراري استفاده كنيد، در اين صورت فوم بتن مي‌تواند گزينه مناسبي باشد.

با توجه به ساختار سلولي فوم بتن، به راحتي مي‌توانيد آن را برش داده و جدا كنيد، از اين رو حفاري مجدد آن نسبتا آسان است.

تركيبات فوم بتن

مثال‌هايي براي تعميرات با فوم بتن

ليست و جزئيات مختصري از پر كننده حفره‌ها در زير آورده شده است. دو مورد اول در فهرست (تونل هيترو و حفره زيرزميني در لوبلين، لهستان) نمونه‌هايي از شرايط اضطراري هستند كه با استفاده از فوم بتن رفع شده‌اند.

نمونه‌هايي از پر كردن حفره با استفاده از فوم بتن

 1. تونل راه آهن هيترو

در حين تونل زني براي يك خط راه آهن زيرزميني جديد به سمت فرودگاه هيترو با استفاده از روش نوآورانه شامل بتن مسلح با اسپري و بدون تكيه گاه سنتي، بخشي از سازه فروپاشيد كه باعث ايجاد يك حفره بزرگ در سطح زمين شد.

اگر چه، خوشبختانه يك فاجعه فوري رخ نداد، يكي از ساختمان‌هاي بزرگ هيترو با خطر فروپاشي مواجه شد كه در نزديكي اين حفره قرار داشت.

اولويت نخست اين بود كه اطمينان حاصل شود كه فروپاشي تونل به اين ساختمان گسترش نخواهد يافت. 200 كاميون حامل فوم بتن آماده در يك اقدام اضطراري براي تثبيت وضعيت در اين حفره ريخته شد.

 2. تخريب جاده در لوبلين، لهستان

جاده‌اي كه اخيرا بر روي يك سطح فرسوده غير فشرده ساخته شده بود به علت شسته شدن توسط باران‌هاي سنگين، در معرض فروپاشي قرار گرفت. در زير جاده‌اي كه در ارتفاع 30 متري معلق شده بود، يك حفره بزرگ ايجاد شد.

با استفاده از روش‌هاي سنتي، عمليات تعمير به مدت 3 هفته طول مي‌كشيد كه شامل برچيدن و ساخت مجدد جاده بود كه شامل استفاده از ملات نيز بود. با استفاده از فوم بتن كل عمليات ترميم جاده تنها در عرض 48 ساعت تكميل شد.

 3. تعويض سيستم فاضلاب در لوبلين، لهستان

قبل از اينكه يك لوله جديد در بالاي آن گذاشته شود، در طول مسير يك جاده اصلي در درون شهر بايد يك فاضلاب قديمي ايمن سازي مي‌شد. اين كار همچنين شامل استفاده از چندين محفظه بازرسي از سيستم فاضلاب قديمي بود.

 4. پر كردن حفره زيرزميني

يك خانه قديمي در معرض خطر سقوط بود. تصميم بر اين شد كه زير آن با بتن پر شود. بتن با تراكم معمولي نمي‌توانست مورد استفاده قرار گيرد چرا كه يك ديوار خارجي بالاتر از سطح زمين بود، چون خانه در كنار يك تپه در امتداد يك جاده ساخته شده بود.

فشار از سمت ديوار زيرزمين كه پر از بتن‌هاي متراكم بود باعث مي‌شد كه ديوار ساختمان سقوط كند. به جاي آن از فوم بتن استفاده شد زيرا فشار جانبي كمتري را اعمال مي‌كند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۸:۰۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فوم بتن براي پر كردن حفره‌ها قسمت يك

فوم بتن ايرانيان به دليل ويژگي‌هاي قرار گيري خود، يك ماده مناسب براي پر كردن حفره‌ها است.

فوم بتن ها

نشست نمي‌كند، از اين رو نيازي به فشرده سازي ندارد و سبك وزن بوده و بارهاي سنگين را تحمل مي‌كند. با جريان آزاد براي پر كردن حفره‌ها گسترش مي‌يابد كه به دليل ويژگي‌هاي توزيع بار عالي آن است.

پس از قرارگيري نيازي به نگهداري ندارد و مقاومت بسيار خوبي در برابر چرخه يخ زدگي و ذوب شدن دارد. بارهاي جانبي را تحمل كرده و قابليت جذب آب كمي در طول زمان دارد و اين ماده بسيار مقرون به صرفه و غير خطرناك است.

قابليت پر كردن حفره‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شود، برنامه ريزي شده و اضطراري.

تركيبات فوم بتن

پر كردن حفره‌ها به صورت برنامه ريزي شده

عمليات معمول “برنامه ريزي شده” شامل پر كردن موارد زير است:

 1. مخازن سوخت قديمي زيرزميني، كه در غير اين صورت بايد حفاري، بريده، برداشته و دور ريخته شوند، كه وقت گير بوده و به طور بالقوه خطرناك است.
 2. فاضلاب‌هاي فرعي، خطوط لوله، دريچه‌ها و تونل‌ها.
 3. (در يك عمليات لوله گذاري مجدد فاضلاب) فاصله بين ديوار فاضلاب قديمي و لوله جديد در داخل آن.
 4. هر “سوراخ” بازشو بزرگ براي ايجاد منطقه توسعه مجدد، نمونه‌هايي از چنين عملياتي شامل استخرهاي شنا، مخازن آب، كارخانه‌هاي معدن سطحي و شفت‌هاي معدن مي‌شوند.
 5. حفره‌هاي زيرزميني پنهان، نامنظم و ناشناخته كه باعث تخريب مي‌شوند.
 6. حفره در سازه‌ها، كانال‌هاي سرويس دهي در پل‌ها، انبارها و زيرزمين ساختمان‌هاي قديمي.

در برخي موارد روش جايگزيني براي پر كردن حفره‌ها وجود ندارد، هر چند روش‌هاي ديگري براي مقابله با اين وضعيت ممكن است وجود داشته باشد. گاهي اوقات روش‌هاي جايگزيني وجود دارند (مخازن خالي مي‌توانند به عنوان مثال براي تخريب سازه‌ها يا حتي دفن زباله‌هاي خانگي استفاده شوند، در حالي كه پركننده‌هاي ضخيم سنتي نيز مي‌توانند براي پر كردن آنها استفاده شوند). مزيت استفاده از فوم بتن اغلب آشكار است. سرعت تكميل، قابليت اطمينان، توانايي دقيق محاسبه هزينه، همگي عوامل كليدي براي انتخاب فوم بتن هستند.

فوم بتن

چندين مزيت فني همچنين فوم بتن را به عنوان يك ماده پركننده مهم حفره، مخصوصا در مورد زيرزمين، معرفي مي‌كند

 1. واقعيت اين است كه فوم بتن مايع است و مي‌تواند از طريق انبساط، جاذبه زمين يا پمپ بتن معمولي ريخته شود كه به اين معني است كه عمليات را بدون اختلال بيش از اندازه مي‌توانيد پيش ببريد.
 2. با انتخاب يك طرح اختلاط مناسب مي‌توانيد آن را به راحتي به جريان دربياوريد و اطمينان حاصل كنيد تمام خلل و فرج‌ها، حتي در مكان‌هاي غير قابل دسترس، به طور كامل پر شده است.
 3. اما شايد ويژگي كه بيشترين اهميت را دارد اين واقعيت است كه فوم بتن پس از بتن ريزي نشست نمي‌كند. اين مسئله حائز اهميت است كه مواد پركننده بايد حجم خود را پس از قرارگيري، بدون نشست يا كاهش حجم قابل توجهي حفظ كنند.
 4. در غير اين صورت مشكل پر كردن حفره به طور كامل حل نخواهد شد. اين به راحتي با استفاده از فوم بتن قابل دسترس است. بر خلاف اين ماده، ملات ماسه / آب، روش انتخاب شده در معادن برخي كشورها است. در صورت تخليه آب، ماسه نشست مي‌كند و در سقف ترك‌ها و حفره‌هايي به وجود مي‌آيد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۸:۳۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فوم بتن براي بازسازي ترانشه

در سال 1991، قانون جديدي توسط پارلمان بريتانيا معرفي شد كه مشخصات جديدي را براي بازسازي بازشوها در بزرگراه‌ها تعيين كرد. وضعيت نابسامان بسياري از جاده‌هاي بريتانيا در نتيجه عمليات بازسازي ضعيف جاده‌ها باعث تصويب اين قانون شد.

دو دليل اصلي براي شكست عمليات بازسازي وجود دارد

 • استفاده از مواد خاكريز نامناسب با توجه به تركيب يا محتواي نادرست آب.
 • تراكم پذيري ناكافي خاكريز، چرا كه روش‌هاي موجود، تراكم و يا حمايت كامل جانبي را براي ديواره‌هاي ترانشه بوجود نمي‌آورند.

به طور سنتي حفاري‌ها با استفاده از مواد دانه‌اي، معمولا سنگ خرد شده انجام مي‌شود. مشكل اصلي اين مواد، تراكم پذيري است. نه تنها امكان رسيدن به تراكم كامل در هنگام بازسازي وجود ندارد، بلكه در لبه‌هاي ترانشه‌ها كه در آن تراكم مناسب رخ نمي‌دهد مشكلاتي بوجود مي‌آيد. همچنين امكان ارائه خدمات ديگر بدون آسيب رساندن به بخش‌هاي ديگر وجود ندارد.

بعد از تراز كردن سطح، نشست مواد خاكريز به دليل ترافيك رخ مي‌دهد، پس از شش ماه، سطح جاده بايد دوباره حفاري شود و سطح جديدي كه قرار داده شده، به تراكم كامل برسد.

در سال 1991 قانون جديد جاده‌ها و خيابان‌ها تصويب شد كه مشخصات جديدي را براي بازسازي بازشوها در بزرگراه‌ها تعيين كرد و همچنين مشخصات مورد استفاده براي استفاده از فوم بتن را به عنوان يك ماده خاكريز را معرفي كرد.

مشخصات جديد براي مواد خاكريز پشتي بايد بر اساس معيارهاي زير باشد

 • مواد پركننده بايد داراي تراكم پذيري كم يا بدون تراكم باشند و پس از جانمايي نبايد نشست داشته باشند.
 • نبايد بارهاي محوري را مستقيما به ترانشه انتقال دهند.
 • تراز كردن مجدد نهايي بايد تقريبا بلافاصله امكان پذير باشد و نيازي به بازديد مجدد از سايت براي جايگزيني سطح در آينده وجود نداشته نباشد.
 • اين تكنيك بايد اقتصادي باشد.
 • مواد بايد به راحتي در دسترس باشند.
 • مواد بايد به راحتي قابل حفاري مجدد باشند.
 • اجراي اين روش بايد آسان باشد.
 • مواد بايد مناسب براي پر كردن ترانشه‌هاي باريك باشند.

از آنجايي كه فوم بتن تمام معيارهاي تئوريك را برآورده مي‌كند، اين مواد بسيار مناسب براي بازسازي ترانشه هستند و توسط چندين شركت آب و برق در انگلستان به طور موفقيت آميزي مورد استفاده قرار گرفتند. 

فوم بتن داراي مزاياي فراواني نسبت به مواد سنتي، براي بازسازي ترانشه است

 • آنها به صورت مايع هستند، بنابراين هر حفره‌اي را مي‌توانند پر كنند و به همين ترتيب، حمايت جانبي از ترانشه را به طور كامل تامين مي‌كنند، حتي زماني كه ديواره‌هاي حفاري شده در طول حفاري تخريب شده باشند.
 • تركيبات فوم بتن بلافاصله پس از چندين ساعت سفت مي‌شوند، بنابراين تراز كردن سطح بايد در عرض همين چند ساعت بايد انجام شود.
 • استفاده از فوم بتن از لحاظ نيروي كار و تجهيزات بسيار اقتصادي است.
 • در هنگام استفاده از فوم بتن هيچ خطري تاسيسات آب و برق در ترانشه را تهديد نمي‌كند زيرا به هيچ گونه تراكمي نياز ندارند. هنگام استفاده از مصالح دانه‌اي در خاكريز، هميشه احتمال آسيب رساندن به لوله‌ها در اثر عمليات تحكيم و تراكم وجود دارد.
 • آزمايش‌ها نشان داده است كه فوم بتن در هنگام چرخه يخ زدگي و تبخير به شدت تحت تاثير قرار نمي‌گيرد.
 • از آنجا كه اجراي فوم بتن نيازي به تراكم ندارد، به هيچ يك از فشرده سازها نيازي نيست. اين مسئله بسيار مهم است، زيرا استفاده مكرر از اين ابزارها مي‌تواند باعث ايجاد بيماري‌هاي ناشي از ويبره و ارتعاش در ميان كارگران شود.

در انگلستان آگاهي مردم در مورد بيماري‌هاي مرتبط با ارتعاش و ويبره افزايش يافته است. در برخي موارد، كاركنان در مورد كارفرمايان اقدامات قانوني انجام مي‌دهند تا خسارات وارده ناشي از شرايط كاري را جبران كنند.

با توجه به تمام كارهايي كه تاكنون انجام شده، مشخص است كه نه تنها  يك جايگزين مناسب براي مصالح سنتي دانه‌اي است، بلكه همچنين مزاياي قابل ملاحظه‌اي را دارا هستند و يك بازسازي پايدارتر و بادوام‌تر را به ارمغان مي‌آورند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲:۰۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |