مزاياي فوم بتن براي ساخت و ساز خانه‌ها

انواع مختلفي از مواد در ساختمان سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و فوم بتن هم يكي از آنها است كه در ساختمان سازي در اين روزها مورد توجه سازندگان قرار گرفته است.

فوم بتن داراي مزايايي است كه توجه مهندسين و سازندگان را به خود جلب كرده و در سازه‌هاي خود از آن استفاده مي‌كنند. يكي از مزاياي اين ماده سبك بودن آن است كه وزن كلي سازه را كمتر مي‌كند و اين امر باعث مي‌شود از ستون‌ها و تيرهاي كوچك‌تري در ساخت و ساز بتوان استفاده كرد.

از جهت ديگر فوم بتن داراي مقاومت بالايي در جلوگيري از انتقال آتش است و استفاده از آن در ساختمان‌هاي مسكوني باعث ايمني بيشتر ساختمان‌ها خواهد شد. اين دو مورد و موارد ديگر باعث شده است استفاده از اين ماده رو به گسترش باشد.

اين راهنما براي رفع نياز به ارزيابي هزينه‌ها و مزاياي استفاده از فرم‌هاي عايق كاري به وسيله فوم بتني در ساخت خانه‌هاي مسكوني يا ديگر ساختمان‌هاي مشابه گردآوري شده است.

ارزشيابي و گردآوري اطلاعات در مورد استفاده از فوم بتن

سه هدف زير محتواي اين راهنما را تشكيل داده‌اند

  • ارائه اطلاعات عيني در مورد هزينه ساخت و ساز معمولي با فوم بتن نسبت به ساخت و ساز مسكن استاندارد
  • جمع آوري اطلاعات معتبر در مورد مزاياي ساخت و ساز فوم بتن نسبت به ساخت خانه‌هاي استاندارد
  • ارزيابي و مقايسه مزاياي استفاده از فوم بتن و ساخت ساز به وسيله بتن معمولي

بسياري از منابع اطلاعاتي فني در دستيابي به اهداف فوق در نظر گرفته شده‌اند، از جمله برخي از آخرين داده‌هاي آزمايش بر روي مقاومت ساخت و ساز ديوار با فوم بتن و ساير مزايايي مانند بهره‌وري انرژي، مقاومت در برابر باد، مقاومت در برابر آتش و عايق صوتي اين ماده. از آنجايي كه فوم بتن‌ها مزاياي زيادي نسبت به مصالح و روش‌هاي ساخت و ساز سنتي خانه ارائه مي‌دهند، مهم است كه مزاياي كلي مربوط به ساخت با اين ماده را نسبت به گزينه‌هاي ديگر، مانند ساخت و ساز استاندارد، درك كنيد.

 

فوم بتن

بنابراين، مي‌توانيد يك تصميم آگاهانه در مورد ارزش ساخت و ساز با فوم بتن نسبت به ساير گزينه‌ها اتخاذ كنيد. البته، ارزيابي نهايي بر عهده شما است تا يك تصميم معقول را اتخاذ كنيد. قصد اين راهنما اين است كه به شما كمك كند تا يك تصميم گيري آگاهانه داشته باشيد.

اين گزارش با بررسي مختصري از ديدگاه بازار مسكن در مورد ارزش ساخت و ساز با فوم بتن آغاز مي‌شود. در بخش بعدي، داده‌ها براي ترسيم محدوده هزينه‌هاي ساخت و ساز واقعي سازه با فوم بتن و سازه‌هايي كه از مصالح ديگر ساخته شده‌اند، ارائه شده است.

سپس، داده‌هاي تطبيقي ​​را در مورد مزاياي عملكردي و ساختارهاي استاندارد، از جمله ايمني سازه، كاهش خطر، مقاومت در برابر آتش، دوام، بهره‌وري انرژي و عايق صوتي ارائه مي‌دهد. در بخش‌ها و مقاله‌هاي بعدي هم ارزيابي هزينه و سود را با استفاده از اطلاعات ارائه شده در بخش‌هاي قبلي ارائه مي‌دهد. در نهايت نتيجه گيري‌ها در مقاله آخر ارائه شده است.

چشم انداز بازار مسكن

يكي از عوامل مهم به هنگام هر خريد جديدي در نظر گرفتن تجربه ساير كاربران درباره يك محصول است. در اين بخش، تجربه و نظرات سازندگان مختلف، طراحان و صاحب خانه‌ها به منظور ارزيابي هزينه‌ها و مزاياي ساخت و ساز فوم بتن ارائه مي‌شود.

اطلاعات زير از منابع مختلف از جمله مقالات خبري، گزارش‌ها، صفحات وب و ارتباطات شخصي جمع آوري شده‌اند. در حالي كه اين اطلاعات واقعا حيرت انگيز هستند، براي درك هر چه بيشتر ارزش ساخت و ساز با فوم بتن بر اساس تجربه واقعي خريداران خانه، سازندگان، مهندسان و افراد ديگري كه از محصول استفاده مي‌كنند، مورد نياز هستند. تجارب منفي معمولا در منابع موجود يافت نشدند و به طور خاص در اين مطالعه نيز مورد بحث قرار نگرفته‌اند.

هزينه انرژي در مقايسه با مزاياي ارائه شده به مشتريان

خانه‌هاي ساخته شده از بتن فومي هزينه‌هاي انرژي كمتري را نسبت به ديگر مواد ساختماني خواهند داشت. اين مزايا توسط بسياري از صاحب خانه‌هاي ساخته شده با فوم بتن كه مايل به پرداخت هزينه‌هاي كمتر و در عين حال مايل به صرفه جويي در مصرف انرژي هستند در كنار ايمني و راحتي اضافي ذكر شده‌اند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۷:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هزينه‌ها و مزاياي فوم بتن در ساخت و سازهاي مسكوني

مفهوم ارزيابي ارزش هر چيزي يك هنر است كه به عنوان يك علم شناخته مي‌شود. اين مشاهدات به ويژه مربوط به تصميمات مربوط به خريد خانه جديد است. يك فرد مي‌تواند بهترين ارزش را در كمترين هزينه يا بالاترين كيفيت تعريف كند، در حالي كه فردي ديگر اين تصميم گيري را صرفا بر مبناي ارزش‌هاي خالص يعني آسايش، زيبايي شناسي، آرامش ذهني انجام مي‌دهد.

صرف نظر از روش تعيين ارزش، خريدار، سازنده و يا طراح بايد تصميمات آگاهانه‌اي را در مورد گزينه‌هاي ساخت و ساز خانه اتخاذ كند. اين راهنما براي رفع اين نياز بر اساس ارزيابي هزينه‌ها و مزاياي استفاده از فوم بتن در ساخت خانه يا ديگر ساختمان‌هاي مشابه آماده شده است.

از طريق مطالعات متعدد در مورد ساخت فوم بتن، مشخص شده است كه استفاده از فوم بتن براي ديوارها به طور كلي نسبت به پوكه ريزي و يا استفاده از ديگر مواد هزينه كمتري خواهد داشت. 

به عبارت ديگر، اجراي كف به وسيله پوكه نيازمند پوشاندن روي لوله‌ها به وسيله ملات سيمان، كارگر، انتقال پوكه به طبقه مورد نظر و هزينه‌هاي پنهان ديگر از قبيل بالا رفتن زمان اجراي كار و غيره خواهد شد. هزينه فوم بتن بايد در برابر مزاياي بلند مدت آن ارزيابي شود.

مزاياي متعددي از فوم بتن‌ها در اين راهنما مورد بحث قرار مي‌گيرند كه به ميزان قابليت اطمينان بر اساس داده‌هاي فني و تجزيه و تحليل در دسترس هستند.

مزاياي ساخت و ساز خانه‌ها با فوم بتن

ايمني سازه‌اي: اين عامل شامل توانايي فوم بتن براي مقاومت در برابر خسارت و حفاظت از ساكنين در برابر آتش، باد، زلزله و سيل است. از بين اين موارد، مقاومت ذاتي فوم بتن در برابر بارهاي شديد باد، از جمله طوفان و گردباد، بيشتر قابل توجه است.

راحتي: اگر چه تا حدودي غير معمول است، راحتي با مسائل مهمي مانند عايق بودن در برابر انتقال دما از ديوارها و سقف در خانه و آرامش و يا ويژگي‌هاي صوتي در خانه همراه مي‌شود. ساخت و ساز با فوم بتن باعث بهبود كاهش سر و صدا نسبت به روش‌هاي معمول ساخت و ساز خانه مي‌شود و در برابر انتقال  دما نيز عايق است.

بهره‌وري انرژي: بهره وري انرژي به معناي حفظ توانايي شرايط مناسب زندگي در محيط داخلي (به عنوان مثال تهويه مطبوع يا گرمايش) با هزينه انرژي ماهانه كمتر است. ساخت و ساز با فوم بتن به طور كلي باعث افزايش بهره‌وري انرژي نسبت به روش‌هاي استاندارد ساخت خانه مي‌شود.

 

فوم بتن

 

دوام: اين عامل با توانايي ساخت و ساز يا مواد براي مقاومت در برابر فرسايش، پوسيدگي، خوردگي، حمله آفت، و ديگر اشكال تخريب است كه ممكن است در طول زمان همراه باشد. در حالي كه بتن به شدت به خاطر مقاومت در برابر تخريب شناخته مي‌شود، فوم بتن نيز به اندازه كافي استحكام و دوام بالايي براي ساخت و ساز استاندارد يك خانه را دارد.

برخي از مزاياي ساخت و ساز فوم بتن مرتبط با كاهش هزينه‌هاي ماهانه خانه، با كاهش قبض برق و انرژي است. بر اساس هزينه‌هاي ماهانه براي داشتن خانه‌اي معمولي كه در بالا توضيح داده شد، ساخت و ساز خانه با فوم بتن به مقدار قابل توجهي در هر ماه (به دليل كاهش هزينه‌هاي ماهانه انرژي) در مقايسه با يك خانه معمولي از هزينه‌ها خواهد كاست.

يافته‌هاي زير به بررسي نتايج اصلي اين مطالعه مي‌پردازد

  1. هزينه ساخت و ساز فوم بتن در حدود 3 تا 5 درصد كمتر از هزينه‌هاي ساخت خانه‌هاي كف سازي شده با پوكه در بازار امروز است.
  2. نسبت به شيوه‌هاي ساخت و ساز استاندارد، ساخت و ساز با فوم بتن مزاياي عملكردي متعددي را ارائه مي‌دهد.
  3. بر اساس هر يك از مزاياي استفاده از ساخت و ساز با فوم بتن، به طور كلي به روز رساني سازه‌هاي استاندارد براي دستيابي به عملكرد معادل، مقرون به صرفه‌تر است.
  4. عموما ساخت و ساز با فوم بتن براساس مزاياي تجمعي اقتصادي‌تر و كاربردي‌تر است.
  5. ويژگي عملكردي كه بيشترين اهميت فني براي ساخت با فوم بتن را دارد، ايمني سازه است.
  6. بر اساس نتايج فوق، هزينه و مزاياي ساخت و ساز فوم بتن بيشترين جذابيت را به عنوان يك بسته پيشنهادي با تاكيد ويژه بر عملكرد سازه‌اي، مطلوب ارائه مي‌دهد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷:۰۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |