پر كردن ديوارها با فوم بتن

فوم بتن عايقي ايده آل براي ديوارهاي ساخته شده از مصالح بنايي مختلف، هر فضاي خالي موجود را پر مي‌كند و هيچ فاصله‌اي براي عبور سر و صدا يا گرما باقي نمي‌گذارد. در هرجايي مي‌توان از آن استفاده كرد و از قابليت‌هاي آن بهره برد. اين ماده كمك مي‌كند در مصرف انرژي صرفه جويي قابل ملاحظه‌اي صورت گيرد.

اين ماده مي‌تواند سايش ناپذير بوده و اجازه ورود هيچ گونه ماده شيميايي سمي را به داخل ساختمان نمي‌دهد. كاركرد با آن آسان بوده و ارزان‌تر از ساير روش‌هاي موجود است.

با اين تعاريف، بتن فومي كار شده در محل ايده آل‌ترين گزينه به حساب مي‌آيد. با امكان تزريق داخل سلول‌هاي ديوارهاي بلوك يا حفره ديوارهاي سفالي، فوم بتن قادر به پر كردن تمام فضاهاي باز است و مي‌تواند ارزش R را تا 20 افزايش دهد.

انجام كار صحيح با فوم بتن شامل مراحل زير است

ارزيابي ديوار براي تعيين اينكه فوم بتن در كجا تزريق شود و حصول اطمينان از اينكه فوم تمام سلول‌هاي خالي، حفره‌ها و شكاف‌هاي ديواره را پر كند. ايجاد حفره تزريق در يكي از وجوه ديوار براي ايجاد دسترسي به سلول‌هاي بلوك در اتصالات بستر. تزريق فوم بتن به همراه كنترل و اطمينان سرريز و كنترل چگالي فوم در هر ساعت و در انتها تميز و تراز كردن پس از حدود 48 ساعت.

سيستم فومي بتن در محل مي‌تواند سلول‌ها را بسيار كارآمد‌تر و كامل‌تر از ديوارهاي بلوكي در مقايسه با ديوارهاي غير مسلح كند.  فوم بتن در صورت ايجاد يك سوراخ در ديوار نشست نخواهد كرد و بهره‌وري مصالح بنايي را تحت تاثير قرار نمي‌دهد.

بتن فومي در محل همچنين منجر به بهبود عملكرد حرارتي و صوتي در ساخت و سازهاي جديد و يا موجود مي‌شود. تنها ايراد موجود در ساخت و ساز موجود نياز به تعمير حفره‌هاي تزريق است، اما اين روش نفوذ ناپذير بوده و بسيار موثر از روش‌هاي ديگر است.

مزيت بزرگ سيستم‌هاي فوم بتن در محل اين است كه به طور كامل شكاف‌هاي موجود بر روي ديوار را پر مي‌كنند و بهبود قابل توجهي در عملكرد حرارتي و صوتي در مقايسه با ديوارهاي توخالي و حتي يك مزيت جزئي در مقايسه با ديوارهاي ساخته شده از پركننده‌هاي دانه‌اي ايجاد مي‌كنند.

اجراي فوم بتن

يكي ديگر از مزيت‌هاي ادعا شده توسط برخي از توليد كنندگان، بهبود وضعيت مقاومت در برابر آتش در ديوارهاي بلوكي پر شده با فوم بتن است. هزينه بتن فومي، نسبت به مزايايي كه ارائه مي‌دهد چندان بالا نيست.

يكي از مزاياي بزرگ اين روش است كه اين عنصر سازگار با محيط زيست بوده و هيچ گونه گاز سمي را در هنگام ساخت و يا فرآيند توليد خود ايجاد نمي‌كند و مانند فايبرگلاس تحريك كننده نيست. همچنين، در حضور آب و نور خورشيد، قابل تجزيه به نيتروژن است. اما در فضاهاي باز كارآيي مناسبي ندارد و بايد بر روي آن يك لايه بتن كشيده شود.

ديوارهاي حفره دار يكي ديگر از گزينه‌هاي مناسب هستند. يك سيستم كامل همچنان مورد نياز است. فوم بتن در محل مي‌تواند مشكلات مربوط به زهكشي ايجاد كند، و اگر عايق كاري به طور كامل سلول بسته نباشد، هر رطوبت جذب شده مي‌تواند باعث كاهش ميزان تاثيرگذاري آن شود.

فوم بتن هنوز در دوران اوليه ظهور خود است و در ديوارهاي ساخته شده با مصالح بنايي تنها در 10 تا 15 سال گذشته استفاده شده است. با استفاده هر چه بيشتر از اين مواد، فرايند بهبود يافته و كاربردهاي آن گسترش خواهد يافت.

بعضي از مشكلات نيز با انجام تحقيقات در اين زمينه قابل رفع است. با اين حال، براي بسياري از برنامه‌هاي كاربردي، اين فرآيند داراي مزاياي مشخصي است و بايد به عنوان يكي از گزينه‌هاي عايق كاري مصالح بنايي در نظر گرفته شود.

نتيجه‌گيري

همه عايق‌هاي فومي يكسان نيستند. انتخاب خود را بر اساس كيفيت انجام دهيد و نه قيمت. با استفاده از فوم بتن، مانع ورود رطوبت، صدا و گرما به محيط داخل شويد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۴:۳۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |