استفاده از فوم بتن براي پر كردن حفره‌ها قسمت يك

فوم بتن ايرانيان به دليل ويژگي‌هاي قرار گيري خود، يك ماده مناسب براي پر كردن حفره‌ها است.

فوم بتن ها

نشست نمي‌كند، از اين رو نيازي به فشرده سازي ندارد و سبك وزن بوده و بارهاي سنگين را تحمل مي‌كند. با جريان آزاد براي پر كردن حفره‌ها گسترش مي‌يابد كه به دليل ويژگي‌هاي توزيع بار عالي آن است.

پس از قرارگيري نيازي به نگهداري ندارد و مقاومت بسيار خوبي در برابر چرخه يخ زدگي و ذوب شدن دارد. بارهاي جانبي را تحمل كرده و قابليت جذب آب كمي در طول زمان دارد و اين ماده بسيار مقرون به صرفه و غير خطرناك است.

قابليت پر كردن حفره‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شود، برنامه ريزي شده و اضطراري.

تركيبات فوم بتن

پر كردن حفره‌ها به صورت برنامه ريزي شده

عمليات معمول “برنامه ريزي شده” شامل پر كردن موارد زير است:

 1. مخازن سوخت قديمي زيرزميني، كه در غير اين صورت بايد حفاري، بريده، برداشته و دور ريخته شوند، كه وقت گير بوده و به طور بالقوه خطرناك است.
 2. فاضلاب‌هاي فرعي، خطوط لوله، دريچه‌ها و تونل‌ها.
 3. (در يك عمليات لوله گذاري مجدد فاضلاب) فاصله بين ديوار فاضلاب قديمي و لوله جديد در داخل آن.
 4. هر “سوراخ” بازشو بزرگ براي ايجاد منطقه توسعه مجدد، نمونه‌هايي از چنين عملياتي شامل استخرهاي شنا، مخازن آب، كارخانه‌هاي معدن سطحي و شفت‌هاي معدن مي‌شوند.
 5. حفره‌هاي زيرزميني پنهان، نامنظم و ناشناخته كه باعث تخريب مي‌شوند.
 6. حفره در سازه‌ها، كانال‌هاي سرويس دهي در پل‌ها، انبارها و زيرزمين ساختمان‌هاي قديمي.

در برخي موارد روش جايگزيني براي پر كردن حفره‌ها وجود ندارد، هر چند روش‌هاي ديگري براي مقابله با اين وضعيت ممكن است وجود داشته باشد. گاهي اوقات روش‌هاي جايگزيني وجود دارند (مخازن خالي مي‌توانند به عنوان مثال براي تخريب سازه‌ها يا حتي دفن زباله‌هاي خانگي استفاده شوند، در حالي كه پركننده‌هاي ضخيم سنتي نيز مي‌توانند براي پر كردن آنها استفاده شوند). مزيت استفاده از فوم بتن اغلب آشكار است. سرعت تكميل، قابليت اطمينان، توانايي دقيق محاسبه هزينه، همگي عوامل كليدي براي انتخاب فوم بتن هستند.

فوم بتن

چندين مزيت فني همچنين فوم بتن را به عنوان يك ماده پركننده مهم حفره، مخصوصا در مورد زيرزمين، معرفي مي‌كند

 1. واقعيت اين است كه فوم بتن مايع است و مي‌تواند از طريق انبساط، جاذبه زمين يا پمپ بتن معمولي ريخته شود كه به اين معني است كه عمليات را بدون اختلال بيش از اندازه مي‌توانيد پيش ببريد.
 2. با انتخاب يك طرح اختلاط مناسب مي‌توانيد آن را به راحتي به جريان دربياوريد و اطمينان حاصل كنيد تمام خلل و فرج‌ها، حتي در مكان‌هاي غير قابل دسترس، به طور كامل پر شده است.
 3. اما شايد ويژگي كه بيشترين اهميت را دارد اين واقعيت است كه فوم بتن پس از بتن ريزي نشست نمي‌كند. اين مسئله حائز اهميت است كه مواد پركننده بايد حجم خود را پس از قرارگيري، بدون نشست يا كاهش حجم قابل توجهي حفظ كنند.
 4. در غير اين صورت مشكل پر كردن حفره به طور كامل حل نخواهد شد. اين به راحتي با استفاده از فوم بتن قابل دسترس است. بر خلاف اين ماده، ملات ماسه / آب، روش انتخاب شده در معادن برخي كشورها است. در صورت تخليه آب، ماسه نشست مي‌كند و در سقف ترك‌ها و حفره‌هايي به وجود مي‌آيد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۸:۳۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فوم بتن براي بازسازي ترانشه

در سال 1991، قانون جديدي توسط پارلمان بريتانيا معرفي شد كه مشخصات جديدي را براي بازسازي بازشوها در بزرگراه‌ها تعيين كرد. وضعيت نابسامان بسياري از جاده‌هاي بريتانيا در نتيجه عمليات بازسازي ضعيف جاده‌ها باعث تصويب اين قانون شد.

دو دليل اصلي براي شكست عمليات بازسازي وجود دارد

 • استفاده از مواد خاكريز نامناسب با توجه به تركيب يا محتواي نادرست آب.
 • تراكم پذيري ناكافي خاكريز، چرا كه روش‌هاي موجود، تراكم و يا حمايت كامل جانبي را براي ديواره‌هاي ترانشه بوجود نمي‌آورند.

به طور سنتي حفاري‌ها با استفاده از مواد دانه‌اي، معمولا سنگ خرد شده انجام مي‌شود. مشكل اصلي اين مواد، تراكم پذيري است. نه تنها امكان رسيدن به تراكم كامل در هنگام بازسازي وجود ندارد، بلكه در لبه‌هاي ترانشه‌ها كه در آن تراكم مناسب رخ نمي‌دهد مشكلاتي بوجود مي‌آيد. همچنين امكان ارائه خدمات ديگر بدون آسيب رساندن به بخش‌هاي ديگر وجود ندارد.

بعد از تراز كردن سطح، نشست مواد خاكريز به دليل ترافيك رخ مي‌دهد، پس از شش ماه، سطح جاده بايد دوباره حفاري شود و سطح جديدي كه قرار داده شده، به تراكم كامل برسد.

در سال 1991 قانون جديد جاده‌ها و خيابان‌ها تصويب شد كه مشخصات جديدي را براي بازسازي بازشوها در بزرگراه‌ها تعيين كرد و همچنين مشخصات مورد استفاده براي استفاده از فوم بتن را به عنوان يك ماده خاكريز را معرفي كرد.

مشخصات جديد براي مواد خاكريز پشتي بايد بر اساس معيارهاي زير باشد

 • مواد پركننده بايد داراي تراكم پذيري كم يا بدون تراكم باشند و پس از جانمايي نبايد نشست داشته باشند.
 • نبايد بارهاي محوري را مستقيما به ترانشه انتقال دهند.
 • تراز كردن مجدد نهايي بايد تقريبا بلافاصله امكان پذير باشد و نيازي به بازديد مجدد از سايت براي جايگزيني سطح در آينده وجود نداشته نباشد.
 • اين تكنيك بايد اقتصادي باشد.
 • مواد بايد به راحتي در دسترس باشند.
 • مواد بايد به راحتي قابل حفاري مجدد باشند.
 • اجراي اين روش بايد آسان باشد.
 • مواد بايد مناسب براي پر كردن ترانشه‌هاي باريك باشند.

از آنجايي كه فوم بتن تمام معيارهاي تئوريك را برآورده مي‌كند، اين مواد بسيار مناسب براي بازسازي ترانشه هستند و توسط چندين شركت آب و برق در انگلستان به طور موفقيت آميزي مورد استفاده قرار گرفتند. 

فوم بتن داراي مزاياي فراواني نسبت به مواد سنتي، براي بازسازي ترانشه است

 • آنها به صورت مايع هستند، بنابراين هر حفره‌اي را مي‌توانند پر كنند و به همين ترتيب، حمايت جانبي از ترانشه را به طور كامل تامين مي‌كنند، حتي زماني كه ديواره‌هاي حفاري شده در طول حفاري تخريب شده باشند.
 • تركيبات فوم بتن بلافاصله پس از چندين ساعت سفت مي‌شوند، بنابراين تراز كردن سطح بايد در عرض همين چند ساعت بايد انجام شود.
 • استفاده از فوم بتن از لحاظ نيروي كار و تجهيزات بسيار اقتصادي است.
 • در هنگام استفاده از فوم بتن هيچ خطري تاسيسات آب و برق در ترانشه را تهديد نمي‌كند زيرا به هيچ گونه تراكمي نياز ندارند. هنگام استفاده از مصالح دانه‌اي در خاكريز، هميشه احتمال آسيب رساندن به لوله‌ها در اثر عمليات تحكيم و تراكم وجود دارد.
 • آزمايش‌ها نشان داده است كه فوم بتن در هنگام چرخه يخ زدگي و تبخير به شدت تحت تاثير قرار نمي‌گيرد.
 • از آنجا كه اجراي فوم بتن نيازي به تراكم ندارد، به هيچ يك از فشرده سازها نيازي نيست. اين مسئله بسيار مهم است، زيرا استفاده مكرر از اين ابزارها مي‌تواند باعث ايجاد بيماري‌هاي ناشي از ويبره و ارتعاش در ميان كارگران شود.

در انگلستان آگاهي مردم در مورد بيماري‌هاي مرتبط با ارتعاش و ويبره افزايش يافته است. در برخي موارد، كاركنان در مورد كارفرمايان اقدامات قانوني انجام مي‌دهند تا خسارات وارده ناشي از شرايط كاري را جبران كنند.

با توجه به تمام كارهايي كه تاكنون انجام شده، مشخص است كه نه تنها  يك جايگزين مناسب براي مصالح سنتي دانه‌اي است، بلكه همچنين مزاياي قابل ملاحظه‌اي را دارا هستند و يك بازسازي پايدارتر و بادوام‌تر را به ارمغان مي‌آورند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲:۰۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فوم بتن براي ساختن سقف

احتمالا فوم بتن ايرانيان بيشتر از هر چيزي در ساختن سقف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در چنين حالتي داراي دو مزيت بزرگ خواهد بود.

اولين مزيت اين است كه عايق گرما و صدا است. دومين مزيت اين است كه مي‌توان آن را براي اهداف مشخص سوراخ كرد، به عبارت ديگر مي‌توان لوله كشي فاضلاب را از آن عبور داد.

در كشورهايي كه سقف به صورت مسطح ساخته شده و در زندگي روزمره نقش مهمي دارند، تركيبات فوم بتن به اندازه كافي استحكام دارد تا فشار وارد شده توسط افراد يا حتي وسايل نقليه را تحمل كند. همچنين اين ماده نسبت به ملات سيماني بسيار سبك‌تر است.

اين يعني سقف ساخته شده توسط فوم بتن فشار بسيار كمتري را به اسكلت ساختمان وارد خواهد كرد.

خصوصيات فوم بتن به كار رفته در ساختن سقف

معمولا فوم بتن با چگالي بين 400 تا 600 kg/m3 ساخته مي‌شود. در اين بازه چگالي، رسانايي گرماي آن چيزي حدود 0.1 W/mK است و مقاومت كششي 28 روزه آن تقريبا 1.0 – 2.5 N/mm2 است.

خصوصيات معمول فوم بتن مورد استفاده براي ساختن سقف

فوم بتن با چگالي خشك بين 400 تا 600 kg/m3 اغلب با استفاده از سيمان تركيبي ساخته مي‌شود. همچنين ساختن فوم بتن داراي ماسه در اين چگالي ممكن است، كه از نسبت طراحي 1:1:0.55 يا حتي 1.5:1:0.55 استفاده مي‌كند.

مزيت اضافه كردن ماسه اين است كه ميزان سيمان مورد نياز را كاهش مي‌دهد و در نهايت هزينه ساخت آن را تا حد زيادي پايين مي‌آورد.

با اين حال، چنين كاري مقاومت فوم بتن را نيز كاهش مي‌دهد.

در چنين حالت خيسي، فوم‌بتن ساخته شده توسط سيمان تركيبي نسبت به ماسه تكان خواه‌تر يا چسبنده‌تر خواهد بود. در هنگام ساختن شيب توسط فوم بتن، بهتر است كه بتن تكان خواه‌تر باشد.

فوم بتن ايرانيان

خصوصيات معمول فوم بتن مورد استفاده براي ساختن سقف

خصوصيات معمول ساختن سقف در پايين توضيح داده شده است. در كشورهاي گرم كه دماي هوا به 45 درجه سانتيگراد مي‌رسد، عايق اضافي را مي‌توان با استفاده از پلي استيرن فراهم كرد.

گذاشتن فوم بتن بر روي سقف

معمولا براي ساختن سقف از فوم بتن با ضخامت 50 تا 200 ميلي متر استفاده مي‌شود.

اين ويژگي‌ها شامل يك لايه عايق قبل از فوم كه در كشورهاي داراي آب و هواي گرم مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه دماي هوا به 45 درجه سانتيگراد مي‌رسد.

صفحه عايق فوم را مي‌توان در كشورهاي خنك‌تر ناديده گرفت.

اگرچه به كار بردن لايه ضد آب مي‌تواند مفيد باشد، اما فوم بتن ميزان جذب آب پاييني دارد و مي‌توان از اين مورد هم چشم پوشي كرد.

براي ساختن شيب بر روي سقف، عمق فوم بتن به چندين روش و بسته به شرايط بررسي مي‌شود.

در سقف‌هاي باريك مي‌توان خطوط را بر روي نرده كشيد. در سقف‌هاي عريض‌تر، بهترين كار اين است كه در فواصل 2 تا 3 متر كار شود و مي‌توان بعدا از ريختن، آن را با استفاده از يك تخته بلند صاف كرد.

تخته‌ها را مي‌توان در دو سر سقف قرار داد، كه در اين حالت تخته بالايي بلندتر و تخته پاييني كوتاه‌تر خواهد بود.

يا اينكه مي‌توان تخته را در درازاي شيب قرار داد، كه در اين حالت آنها با همديگر برابر خواهند بود و با زاويه خطوط شيب هم راستا هستند.

همچنين استفاده از ميخ چوبي با طول‌هاي مختلف براي علامت گذاري شيب راه حل مناسبي است.

يك راه ديگر استفاده از ميله براي پيش بردن كار است. آنها را مي‌توان بعد از ريختن بتن در همانجا رها كرد، برخلاف تخته‌هاي چوبي كه مي‌توان آنها را درآورد و دوباره استفاده كرد.

زماني كه سقف را به چند قطعه تقسيم كرده‌ايد (سقف‌هاي بزرگ)، شيوه معمول اين است كه از قطعه‌هاي جايگزين استفاده كنيد تا رفت و آمد كارگران و صاف كردن بتن راحت‌تر شود. به محض اينكه اعداد زوج به پايان رسيدند اين امكان را در اختيار داريد تا به سراغ اعداد فرد برويد.

زماني كه بر روي تكه‌هاي كوچك يا سقف‌هاي پيچيده كار مي‌كنيد كه درست كردن شيب با استفاده از تخته و ميله ممكن نيست، يكي از راه حل‌هاي ممكن استفاده از اسكويجي است. شايد حتي كارگران مجبور باشند به جاي راه رفتن در كناره‌ها بر روي فوم بتن راه بروند تا آن را صاف كنند.

اگر سقف با استفاده از تخته‌هاي چوبي و كارگران ماهر به خوبي مديريت شود، پمپ كردن و قرار دادن 6  متر مكعب فوم بتن در يك عمليات كلي ممكن است.

در واقع، اين كار چندان هم ساده نيست و كار معمولا به صورت 1 متر مربع در هر عمليات به انجام مي‌رسد.

در اين حالت، خالي كردن يك كاميون ممكن است 2 تا 3 ساعت زمان بگيرد، كه در كشورهاي گرم غيرعملي است.

در اين وضعيت، استفاده از كاميون داراي ظرفيت 2 متر مكعب يا مخلوط كردن فوم بتن در محل ساخت و ساز بهترين گزينه ممكن خواهد بود.

اگر چنين كاري انجام شود، حتي ساختن فوم بتن بر روي سقف نيز در دسترس خواهد بود و بدين ترتيب مي‌توان از دردسرهاي پمپ كردن آن بر روي سقف اجتناب كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۲۶ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۹:۲۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فوم بتن براي كوله‌هاي پل

كوله‌هاي سنتي پل شامل استفاده از سنگدانه‌هاي فشرده، معمولا شن و ماسه هستند. اين باعث اعمال فشار بيش از حد به سمت ديوارهاي پل مي‌شود كه بايد به منظور مقاومت در برابر نيروهاي جانبي كه توسط وزن شن و ماسه اعمال مي‌شود، ضخامت كافي داشته باشد.

علاوه بر اين، لازم است كه از فونداسيون‌هاي قدرتمندي براي حمايت از اين ديوارهاي ضخيم استفاده شود. مشكل اصلي در اين زمينه هزينه است. ديوارهاي ضخيم و فونداسيون‌هاي عظيم گران بوده و زمان زيادي براي ساخت احتياج دارند.

در هنگام ساخت پل‌ها با مصالح سنتي مشكلات زيادي مربوط به نشست وجود خواهد داشت. دو زمينه اصلي براي نگراني وجود دارد: نشست سنگدانه‌ها به علت وزن ترافيك و فرورفتن سازه پل در زمين نرم. اولين مورد زماني رخ مي‌دهد كه حتي پل بر روي زمين نرم ساخته نشده است و در نتيجه ترك خوردگي و سقوط سطح جاده به وقوع مي‌پيوندد. هنگام ساخت پل بر روي زمين نرم، اين مشكلات تشديد مي‌شوند.

فوم بتن جايگزيني مناسب

هزينه‌هاي ساخت به هنگام استفاده از فوم بتن ايرانيان براي كوله‌ها مي‌تواند به شدت كاهش يابد. فوم بتن يك ماده بسيار متنوع است كه مي‌تواند متناسب با الزامات خاص هر پروژه تهيه شود. با انتخاب يك مخلوط مناسب، مي‌توانيد يك طراحي ايده آل مطابق با شرايط محلي انجام دهيد.

 1. اول از همه، فوم بتن كه به خوبي ساخته شده باشد مانند سنگدانه‌هاي شل نشست نمي‌كند. علاوه بر اين، با استفاده از  اجراي فوم بتن با يك چگالي مناسب، هر گونه نشست كلي مي‌تواند به طور قابل توجهي كاهش يابد. وزن كوله را مي‌توانيد به گونه‌اي تنظيم كنيد تا مانع از اين اتفاق در مناطق با زمين نرم شود.
 2. با ميزان نشست كم و يا افت سطح جاده، فرو رفتن جاده يك مشكل اصلي نيست، از اين رو پس از ساخت پل به عمليات نگهداري بسيار كمتري نياز خواهيد داشت.
 3. ثانيا، فشار جانبي بيش از حد بر روي ديواره‌هاي جانبي حذف مي‌شود، بنابراين مي‌توان آنها را با ضخامت كمتر ساخت و فونداسيون آنها كوچكتر خواهد بود. به اين دليل، مي‌توانيد صرفه جويي زيادي در هزينه‌ها داشته باشيد.
 4. علاوه بر اين، ويژگي‌هاي بارگيري فوم بتن به اين معني است كه مواد در قسمت پايين كوله را مي‌توان از مخلوط ضعيف‌تر از لايه‌هاي بالاتر ساخت، بنابراين در ميزان مصرف سيمان نيز صرفه جويي مي‌شود. اين موارد هزينه‌هاي كلي ساخت پل را كاهش مي‌دهد.

فوم بتن ايرانيان

مزاياي ديگري نيز براي استفاده از فوم بتن براي ساخت كوله پل وجود دارد:

 1. بر خلاف سنگدانه‌هاي سنتي، فوم بتن، نيازي به فشرده سازي ندارد.
 2. جانمايي آن بسيار آسان است، زيرا مي‌تواند از طريق يك پمپ بتن معمولي آن را به داخل سازه پل بريزد.
 3. در حالت مايع، عمدتا به طور خودكار تراز مي‌شود، بنابراين به هيچ گونه اقدامات اضافي براي اطمينان از تراز بودن سطح آن نياز نيست.
 4. آزمايش‌ها نشان داده‌اند كه فوم بتن بطور قابل توجهي تحت تاثير چرخه يخ زدگي قرار نمي‌گيرد.
 5. به طور متوالي، فوم بتن قابل بازيابي است و از اين رو كنترل كيفيت آن آسان‌تر است. اين كار با سنگدانه‌هاي صلب پركننده ممكن نيست، كه ممكن است براي هر نوع بارگذاري متفاوت باشد كه به دليل تغييرات در محتواي آب رخ مي‌دهد.

استفاده از دستگاه فوم بتن در كوله پل‌ها تا به امروز گسترش چنداني نداشته است، اما در چندين پروژه بزرگ در انگلستان و ايالات متحده آمريكا استفاده شده است. در اولين استفاده از اين نوع در انگلستان، در كلچستر، مشكل اضافي ناشي از زمين نرم وجود داشت.

پل داراي هفت متر ارتفاع بود؛ شش متر اول داراي مقاومت 7 روزه  N / mm2 3 و چگالي خشك حدود 1125 كيلوگرم در متر مكعب بود و يك متر بالاتر داراي مقاومت 7 روزه  N / mm2 4.5 بود و چگالي خشك حدود 1300 كيلوگرم در متر مكعب است.

اين در واقع بيش از يك مشخصات فني بود، مهندسان در اصل از بتن سبك وزن با سنگدانه‌هاي سبك، به جاي تركيبات فوم بتن استفاده مي‌كنند. آنها به دنبال يك مقاومت نهايي به ميزان  N / mm2 4.5 بودند، با اين حال هنگامي كه تصميم به استفاده از فوم بتن گرفتند، آنها نمي‌دانستند كه فوم بتن در طول زمان بسيار طولاني‌تري مقاومت خود را به دست مي‌آورد. بنابراين يك مقاومت نهايي 7 روزه پايين‌تر كافي است.

مراحل ريختن فوم بتن

فوم بتن در چند مرحله به عمق نيم متر در هر روز ريخته مي‌شود. اين كار حدود هشت ساعت در روز طول مي‌كشد كه در آن به طور متوسط ​​حدود 240 متر مكعب بتن ريخته مي‌شود.

دوغاب ملات سيمان به وسيله يك ناوگان متشكل از پنج كاميون ميكسر به سايت تحويل داده مي‌شوند كه در طول روز هشت بار تحويل انجام مي‌دهند. به محض ورود به سايت، فوم به هر كاميون اضافه مي‌شود تا فوم بتن ايجاد شود. سپس به منطقه كوله ريخته مي‌شود. (منطقه مربوط به بتن ريزي براي هر روز آماده مي‌شود.)

در كل، 4500 متر مكعب فوم بتن براي اين كار كنار گذاشته شده است و اين دومين استفاده فوم بتن در انگلستان براي يك قرارداد كاري بود. تقريبا 40 شمع كمتر از مقدار مورد نياز در كنار مصالح صلب سنتي مورد استفاده قرار گرفتند و ضخامت ديواره كوله در حدود 500 ميلي متر كاهش يافت. همچنين ميزان نشست پروژه به ميزان 50٪ كاهش يافت.

واضح است كه فوم بتن نه تنها به عنوان يك ماده پر كننده براي كوله‌هاي پل بهتر عمل مي‌كند، بلكه از مصالح مصنوعي سنتي نيز مقرون به صرفه‌تر است. اگر اين موفقيت ادامه يابد، پل‌هاي بيشتر و بيشتري با فوم بتن ساخته خواهد شد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۹ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۲:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بتن سبك در انواع مختلف

بتن‌هاي سبك را مي‌توان در سه نوع مختلف پيدا كرد: بتن با سنگدانه‌هاي سبك، فوم بتن يا بتن اسفنجي و اتوكلاوي (AAC). بلوك‌هاي بتن سبك اغلب در ساخت و ساز خانه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

بتن با سنگدانه‌هاي سبك

اين بتن را مي‌توان با انواع مختلفي از سنگدانه‌هاي سبك درست كرد. سنگدانه‌هاي سبك را مي‌توان از اين منابع به دست آورد:

 • مواد طبيعي، مانند سنگ پاي آتشفشاني.
 • نوع گرماديده مواد خام طبيعي مانند خاك رس، سنگ لوح يا شيل (به عبارت ديگر، ليكا).
 • توليد آن از فرآورده‌هاي جانبي صنعتي مانند خاكستر هوابرد (به عبارت ديگر، ليتگ).
 • به عمل آوردن فرآورده‌هاي جانبي صنعتي مانند كالارهاي حبه شده (به عبارت ديگر، پليت).

خصوصيات مورد نياز بتن سبك به بهترين نوع سنگدانه‌هايي بستگي دارد كه در آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر به ويژگي‌هاي ساختاري كم و عايق بندي زياد نياز باشد، اين امكان وجود دارد كه از سنگدانه‌هاي سبك و ضعيف استفاده كنيم. احتمالا در انتها سيمان نسبتا ضعيفي خواهيم داشت.

دستگاه فوم بتن

فوم بتن

تركيبات فوم بتن يك ماده بسيار كارآمد با چگالي كم مي‌باشد كه مي‌تواند تا 50 درصد هوا در ساختار خود داشته باشد. اين نوع بتن به صورت كل توانايي يكنواخت و فشرده شدن را به صورت طبيعي دارد و مي‌تواند پمپ شود. اجراي فوم بتن براي پر كردن فضاهاي خالي و اضافي مانند مخازن سوخت متروكه، سيستم‌هاي فاضلاب، لوله كشي و آبگذر بسيار عالي مي‌باشد، مخصوصا در جاهايي كه دسترسي سخت است. اين بتن همچنين به عنوان يك گزينه براي پر كردن چاله‌هاي خيابان محسوب مي‌شود. همچنين ويژگي عايق بندي فوم بتن آن را به يك گزينه مناسب براي معايب روكاري سيمان و فضاهاي خالي كف اتاق‌ها تبديل مي‌كند.

بتن ساختاري سبك وزن

بتن با سنگدانه‌هاي سبك را مي‌توان براي مصارف ساختاري نيز به كار برد، چرا كه استحكام آنها مي‌تواند به اندازه بتن معمولي نيز باشد.

از جمله مزاياي استفاده از بتن با سنگدانه‌هاي سبك مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

 • كاهش بار ساكن موجود در سازه‌ها و تقويت آنها.
 • خصوصيات گرمايي بهتر.
 • خصوصيات ضد حريق بهتر.
 • صرفه جويي در هزينه‌هاي جابجايي مواد به محل مورد نظر.
 • كاهش قالب بندي ديرك گذاري.

ضريب انعطاف پذيري بتن‌هاي سبك كمتر از معادل‌هاي معمولي آنها مي‌باشد، اما در زمان در نظر گرفتن خمش كالار يا ستون، اين مسئله توسط وزن سبك‌تر بتن جبران مي‌شود.

طراحي پايه بتن‌هاي سبك در نظامنامه اروپا ، بخش 1-1 موجود مي‌باشد كه قسمت 11 آن داراي قوانين خاصي براي بتن با سنگدانه‌هاي سبك مي‌باشد. بتن در صورتي سبك محسوب مي‌شود كه چگالي آن بالاتر از 2200g/m3  نباشد (وزن بتن معمولي بين 2300 تا 2400g/m3 مي‌باشد) و نسبت سنگدانه‌ها نبايد چگالي بيشتر از 2000g/m3 داشته باشد. بتن سبك را همچنين مي‌توان با استفاده از نشانه LC براي طبقه بندي مقاومت آن تشخيص داد، براي مثال LC30/33، كه مقاومت استوانه اي 30MPa و مقاومت بر نمونه مكعبي 33MPa را نشان مي‌دهد.

هرچه بتن سبك‌تر باشد، خصوصيات آن مي‌تواند متفاوت باشد. مقاومت كششي، كشش نهايي و كرنش برشي همگي نسبت به بتن‌هاي معمولي كمتر هستند. بتن‌هاي سبك همچنين نسبت به بتن‌هاي معمولي سختي كمتري دارند. با اين حال، اين مسئله نيز توسط سهولت در جابجايي آنها جبران مي‌شود، و تاثير كلي را مي‌توان در كاهش عمق ستون يا كالار مشاهده كرد.

خزيدن و جمع شدگي براي بتن‌هاي سبك نسبت به بتن‌هاي معمولي بيشتر مي‌باشد و بايد آن را در زمان طراحي سازه در نظر داشت.

دسته دسته كردن بتن سبك معمولا از محصولات آماده انجام مي‌شود. در كارهاي نه چندان بزرگ، بتن را مي‌توان به راحتي با استفاده از ناوه يا لوله‌هاي سرازير كننده در جاي مورد نظر قرار داد. همچنين بتن سبك را مي‌توان پمپ كرد، اما بايد در زمان انجام آن دقت بسياري لحاظ شود تا تركيب سيمان از هم جدا نشود. براي تركيبات قابل پمپ، استفاده از ماسه طبيعي بسيار معمول است. به عبارت ديگر، به كار نبردن سنگدانه‌هاي سبك براي دستيابي به كارآيي بالا و جلوگيري از شكستگي بسيار مهم مي‌باشد. چنين چيزي توسط استفاده از آميزه‌ها به دست مي‌آيد. ارتعاش بيش از حد بتن سبك ممكن است باعث جدا شدن بخش‌هاي آن شود و به همين دليل بهتر است كه در جاي مورد نظر پمپ شود.

فوم بتن اسفنجي

بتن اسفنجي اتوكلاوي (AAC)

AAC اولين بار در سال 1923 به صورت تجاري در كشور سوئد ساخته شد. از آن زمان، سيستم‌هاي AAC مانند واحدهاي بنايي، كف اتاق، سقف تقويت شده، پنل‌هاي ديواري و ورودي ساختمان‌ها در همه قاره‌ها و شرايط محيطي به كار رفته‌اند. AAC همچنين مي‌تواند توسط اره‌هاي دستي بريده شود، از آن تنديس ساخت و همچنين توسط ميخ، پيچ يا وسايل ديگر سوراخ شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۸ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۶:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مواد، خصوصيات، مزايا و روش‌هاي توليد فوم بتن بخش سه

مواد و تركيبات ديگر براي فوم بتن

تركيبات درشت دانه يا جايگزين‌هاي ديگر براي درشت دانه‌ها را نمي‌توان به كار برد. اين امر به خاطر اين است كه اين مواد در فوم‌هاي سبك وزن ته نشين مي‌شوند.

اطلاعات تركيبي فوم بتن

خصوصيات فوم بتن به عوامل زير بستگي دارد:

 • حجم فوم
 • محتواي سيماني در مخلوط
 • مواد چگال افزا
 • طول عمر

برخلاف فوم و محتواي سيماني، تاثير برآمده از نسبت آب – سيمان بر روي مزاياي فوم بتن بسيار اندك مي‌باشد.

خصوصيات فوم بتن

خصوصيات فوم بتن در حالت تازه و سفت شده آن در ادامه توضيح داده شده‌اند؛

فوم بتن

ظاهر فوم بتن

فوم مورد استفاده براي اجراي فوم بتن تقريبا مانند كف به كار رفته براي اصلاح ريش مي‌باشد. زماني كه آن را با ملات استاندارد مخلوط مي‌كنند، شكل تركيب نهايي مانند ماست يا به صورت ميلك شيك است.

خصوصيات تازه فوم بتن

كارآيي بتن فوم شده بسيار بالا است و نرخ اسلامپ آن معادل 150 ميلي متر مي‌باشد. آنها تاثير كشساني بسيار قدرتمندي دارند. اين خصوصيت فوم آن را در بسيار از كاربردها بسيار مطلوب مي‌كند. به محض اينكه مخلوط براي مدت بيشتري ثابت بماند، برگرداندن آن به حالت اوليه بسيار سخت خواهد بود. فوم بتن در حالت تازه خود ماهيتي تكان خواه دارد.

احتمال نفوذپذيري در فوم بتن به دليل محتواي بالاي هواي آن كاهش يافته است. زماني كه دماي مخلوط افزايش پيدا مي‌كند، چگال افزايي و اتصالات به دليل گسترش هوا انجام مي‌پذيرند.

اگر مقدار ماسه به كار رفته بيشتر شود يا از مخلوط درشت دانه استفاده شود، احتمال جدا شدن بيشتر مي‌شود. اين امر همچنين مي‌تواند به از هم پاشي حباب منتهي شود، كه حجم كلي و ساختار فوم را كاهش خواهد داد.

پمپ كردن فوم بتن تازه با دقت زياد مي‌تواند كاري مناسب باشد. سقوط فوم بتن ممكن است باعث به هم ريختن ساختار حبابي شود.

خصوصيات سفت شده فوم بتن

خصوصيات فيزيكي فوم بتن مشخصا به چگالي خشك مربوط هستند. رساناي گرما بودن فوم بتن از 0.1 تا 0.7W/mk متفاوت مي‌باشد. جمع شدگي ناشي از خشك كردن به ترتيب 0.3 تا 0.7 درصد در 400 و 1600 kg/m3 متفاوت است.

بتن فوم شده از لحاظ قدرت با بلوك اتوكلاو با همان چگالي يكسان نمي‌باشد. در زير فشار، فشار هيدروليك داخلي بر ساختار آن اعمال خواهد شد، كه ممكن است باعث به هم ريختن فوم بتن شود.

فوم بتن سخت شده در مقابل يخ زدگي و وا رفتن مقاومت خوبي دارد. به كارگيري فوم بتن در نواحي داراي دماي -18 تا +25 هيچ آسيبي را به ساختار تركيبات فوم بتن وارد نكرده است. چگالي فوم بتن استفاده شده در اين مشاهدات 400 تا 1400 kg/mبود.

مزاياي فوم بتن

 • مخلوط فوم بتن ته نشين نمي‌شود و به همين دليل به فشرده سازي نيازي ندارد.
 • وزن آن كمتر مي‌باشد.
 • فوم بتن در حالت تازه خود داراي خاصيت انسجام روان است. اين خصوصيت به پر كردن حفره‌ها كمك شاياني خواهد كرد.
 • ساختار فوم بتن داراي قابليت بالايي در پخش كردن فشار واردشده دارد.
 • فوم بتن فشار زيادي را به كناره‌ها وارد نمي‌سازد.
 • خصوصيت جذب آب
 • قطعه قطعه كردن فوم بتن به آساني انجام مي‌شود، بنابراين كنترل و بررسي كيفيت به آساني انجام مي‌پذيرند.
 • فوم بتن مقاومت بالاتري در مقابل يخ زدگي و وا رفتن دارد.
 • كار بي خطر و سريعتر
 • مقرون به صرفه و نياز كمتر به نگهداري

معايب فوم بتن

 • استفاده از آب در ساختار فوم بتن آن را بسيار حساس مي‌كند.
 • مشكلات موجود در توليد آن
 • زمان بيشتر براي مخلوط كردن آن
 • با افزايش چگالي، قدرت تراكمي و خم شدگي آن كاهش مي‌يابد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۵ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۰:۰۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مواد، خصوصيات، مزايا و روش‌هاي توليد فوم بتن بخش دو

در مقاله قبل به تاريخچه و شيوه‌هاي توليد فوم بتن اشاره كرديم و در اينجا مي‌توانيد اطلاعات بيشتري از فوم بتن ايرانيان بدست بياوريد.

مواد سيماني اضافي مانند خاكستر هوابرد و سرباره برآمده از كوره دمشي و خردشده بسيار زياد در ساخت تركيبات فوم بتن به كار گرفته شده‌اند. مقدار خاكستر هوابرد استفاده شده از 30 تا 70 درصد متفاوت مي‌باشد. GGBFS سفيد از 10 تا 50 درصد متفاوت است. اينها مقدار سيمان به كار رفته و در نتيجه هزينه‌ها را كاهش مي‌دهند.

روش قبل از فوم در توليد فوم بتن

كاميون داراي مخلوط آماده، مواد پايه را به محل مي‌آورد. از سمت ديگر كاميون، فوم پايه به بار كاميون اضافه مي‌شود، در حالي كه مخلوط كن در حال چرخيدن است. بنابراين، مقادير كم فوم را مي‌توان براي استفاده‌هاي كوچك مانند گروت كاري يا پر كردن چاله‌ها درست كرد.

اين روش مي‌تواند باعث تغيير چگالي فوم بتن از 300 تا 1200 kg/m3 شود. فوم وارد شده داراي 20 تا 60 درصد هوا خواهد بود. نسخه نهايي فوم را مي توان توسط كاهش مواد پايه ديگر محاسبه كرد. چرا كه همه اين كارها در كاميون انجام مي‌پذيرند.

كنترل هواي ثابت و چگالي در اين روش تا حدودي دشوار مي‌باشد. بنابراين، بايد درجه حداقل و حداكثر محصول نهايي مشخص شده و بر طبق آن پيش رفت.

زماني كه فوم ساخته مي‌شود، آن را با مخلوطي از ملات سيمان تركيب مي‌كنند كه داراي نسبت آب 0.4 تا 0.6 مي‌باشد. اگر ملات خيس باشد، فوم بي ثبات خواهد بود. اگر بيش از حد خشك باشد، مخلوط كردن آن بسيار سخت خواهد بود.

ساخت بتن فوم شده

ساخت بتن فوم شده به همراه چگالي ساخته شده متفاوت است. به صورت كلي، بتن فوم شده كه چگالي كمتر از 600kg/m3 دارد داراي سيمان، فوم، آب و همچنين اضافاتي از خاكستر هوابرد يا سنگ آهنگ خواهد بود.

براي به دست آوردن چگالي‌هاي بالاتر مي‌توان از ماسه استفاده كرد. مخلوط پايه براي بتن‌هاي فوم شده سنگين‌تر 1:1 تا 1:3 مي‌باشد، كه براي سيمان پرتلند يك چگال افزا مي‌باشد.

براي چگالي‌هاي بالاتر، فرض كنيم بالاتر از 1500 kg/m3 از چگال افزا و ماسه بيشتري استفاده مي‌شود. براي كاهش چگالي، مقدار چگال افزا بايد كاهش يابد. پيشنهاد مي‌شود كه فوم بتن با چگالي كمتر از 600 kg/m3  از بين رود.

سيمان براي فوم بتن

سيمان فوم بتن

سيمان پرتلند معمولي بيش از انواع ديگر به كار مي‌رود، اما سيمان‌هايي كه سريعا سفت مي‌شوند نيز قابل به كار بردن هستند. اجراي فوم بتن مي‌تواند بازه وسيعي از سيمان‌ها و تركيبات ديگر را دربرگيرد؛ براي مثال، 30 درصد سيمان، 60 درصد خاكستر هوابرد و سنگ آهك به مقدار 10 درصد. چگالي سيمان از 300 تا 400 kg/m3 متفاوت مي‌باشد.

ماسه براي فوم بتن

اندازه حداكثر ماسه به كار برده شده مي‌تواند 5 ميلي متر باشد. استفاده از ماسه‌هاي بهتر تا اندازه 2 ميلي متر كه از سرندي با سوراخ هاي 600 ميكروني رد مي‌شوند، مي‌تواند از 60 تا 95 درصد متفاوت باشد.

گاز سيليكا را مي‌توان براي افزايش قدرت اضافه كرد كه تا حدود 10 توان كاربرد دارد.

فوم

پروتئين‌هاي هيدروليزشده يا رقيق كننده‌هاي تركيبي از رايج‌ترين انواعي هستند كه فوم‌ها بر اساس آنها ساخته مي‌شوند. فوم ساخته شده بر اساس مواد تركيبي ساده‌تر ساخته شده و ارزان‌تر هستند. آنها را مي‌توان براي مدتي طولاني‌تر انبار كرد.

براي ساختن اين فوم‌ها انرژي كمتري مورد نياز است. فوم ساخته شده بر اساس پروتئين پرهزينه‌تر هستند اما قدرت و عملكرد بالايي دارند. اين فوم دو نوع دارد: فوم خيس و فوم خشك.

فوم‌هاي خيس با چگالي كمتر از 100 kg/m3 براي ساختن دستگاه فوم بتن توصيه نمي‌شوند. آنها ساختار حبابي شلي دارند. براي به دست آوردن روزنه‌هاي مناسب، كنشگر و آب با يكديگر تركيب مي‌شوند. اين فرآيند فومي توليد مي‌كند كه حباب‌هايي با اندازه 2 تا 5 ميلي متر دارد.

فوم خشك در كل ماهيت مقاوم‌تري دارد. محلول آب و كنشگر فوم وارد يك محفظه مخلوط كننده داراي كمپرسور هوا مي‌شوند. فوم توليد شده حباب‌هايي دارد كه اندازه آنها از حباب‌هاي فوم خيس كوچكتر مي‌باشد. آنها كمتر از 1 ميلي متر مي‌باشند. اين امر ساختاري منظم از حباب‌ها را توليد خواهد كرد.

منبع


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۵:۳۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مواد، خصوصيات، مزايا و روش‌هاي توليد فوم بتن بخش يك

فوم بتن ايرانيان نوع سبكي از بتن مي‌باشد كه از سيمان، ماسه يا خاكستر هوابرد، آب و فوم ساخته مي‌شود.
فوم بتن به شكل‌هاي گروت فوم يا ملات فوم در دسترس است.

فوم بتن را مي‌توان به عنوان نوعي مواد سيماني تعريف كرد كه حداقل 20 درصد آن فوم مي‌باشد و به ملات پلاستيكي تزريقي مي‌شود.
چگالي خشك فوم بتن مي‌تواند از 300 تا 1600 kg/m3 متفاوت باشد.
قدرت فشردگي 
فوم بتن كه در عرض 28 روز اندازه گيري شده است از 0.2 تا 10N/mmمتغير بوده يا مي‌تواند بيشتر هم باشد.

فوم بتن از لحاظ حجم هواي ايجاد شده با بتن هوادار متفاوت مي‌باشد.
بتن هوادار چيزي حدود 3 تا 8 درصد هوا در خود دارد. اين بتن همچنين با ملات ديرگير و بتن گازدار به همان دليل هواي داده شده متفاوت مي‌باشد.

در مورد سيستم‌هاي ملات ديرگير، اين درصد 15 تا 22 درصد مي‌باشد.
در مورد بتن گازدار حباب‌ها به صورت دستي به آن اضافه مي‌شوند.

تاريخچه فوم بتن

اجراي فوم بتن تاريخچه‌اي طولاني دارد و اولين بار در سال 1923 مورد استفاده قرار گرفت.
اولين بار از آن به عنوان مواد عايق بندي استفاده مي‌شد.
بهبودهاي صورت گرفته در عرض 20 سال گذشته در حوزه ابزار توليد و همچنين كيفيت بهتر دستگاه‌هاي سازنده فوم باعث استفاده از فوم بتن در مقياسي وسيع شده‌اند.

توليد فوم بتن

توليد تركيبات فوم بتن شامل رقيق سازي روكنشگر در آب مي‌باشد، كه از طريق يك سازنده فوم رد شده و فوم را با شكلي ثابت درست مي‌كند.
فوم درست شده با ملات سيماني يا گروت مخلوط مي‌شود، تا چگالي دلخواه به دست آيد.

رقيق سازها همچنين در توليد مواد با چگالي پايين به كار مي‌روند. اينها نيز مواد كم قدرت كنترل شده (CLSM) مي‌باشند.
اينجا، براي به دست آوردن محتواي هواي 15 تا 25 درصد، فوم مستقيما به مخلوطي از سيمان كم و ماسه زياد اضافه مي‌شود.

بايد به ياد داشت كه وزن افزاهاي كم چگال توسط برخي از توليد كنندگان به عنوان فوم بتن عرضه مي‌شوند، و به همين دليل احتياط بايد لحاظ شود.

دو شيوه كلي براي توليد فوم بتن به كار مي‌روند:

 • روش توكار
 • روش قبل از فوم

روش توكار در توليد فوم بتن

فوم بتن

مخلوط پايه سيمان و ماسه به يك واحد اضافه مي‌شود.
در اين واحد، مخلوط به صورت كامل با فوم تركيب مي‌شود. فرآيند تركيب كردن با استفاده از كنترل‌هاي درست ادامه مي‌يابد.
اين امر به تركيب مقادير بيشتر كمك خواهد كرد. روش توكار از دو فرآيند تشكيل شده است؛

 • روش خيس – سيستم توكار
 • روش خشك – سيستم توكار

روش خيس در سيستم توكار: مواد استفاده شده در روش خيس ماهيت خيس‌تري دارند.
با كمك تعدادي از مخلوط كننده‌هاي ثابت، مواد پايه و فوم با همديگر تركيب مي‌شوند. نظارت بر چگالي مواد اين فرآيند را تا پايان بررسي خواهد كرد.

حجم نهايي به چگالي بتن فوم شده بستگي دارد، نه به همه موادي كه با همديگر تركيب شده‌اند.
اين يعني 8 متر مكعب از مواد پايه باعث توليد شدن 35 متر مكعب از فوم بتن با چگالي 500kg/m
3 خواهد شد.

روش خشك در سيستم توكار: اينجا از مواد خشك استفاده مي‌شود.
آنها به سيلوهاي مورد استفاده منتقل مي‌شوند. دراين مرحله آنها با دقت زياد وزن شده و به كمك مخلوط كن‌ها با يكديگر تركيب مي‌شوند. پس از آن مواد تركيب شده پايه به يك محفضه مخلوط كننده پمپ مي‌شوند.

در روش خيس از سيستم توكار، فوم اضافه شده و سپس مخلوط مي‌شود. اين روش از آب بسيار زيادي براي مخلوط كردن مواد بهره مي‌برد. مي توان از يك محموله سيمان يا مخلوط خاكسترهاي هوابرد چيزي حدود 130 متر مكعب بتن فوم شده به دست آورد.

ادامه اين مقاله را مي توانيد در بخش بعدي مطالعه فرماييد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۳:۳۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كروم‌گيري؛ ويژگي‌ها و روش اجرا

قبل از انجام بسياري از مراحل ساخت ساختمان، بايد كروم‌گيري انجام شود. مثلاً كچ‌كار براي گچ و خاك كردن ديوارها ابتدا كروم‌گيري مي‌كند يا سنگ‌كار براي سنگ كردن ابتدا نماي ساختمان، راه‌پله و... را ريسمان‌كشي مي‌كند. كروم‌گيري خوب سبب مي‌شود كه هم ملات مورد نياز با مقدار مناسب در همه‌جا پخش شده باشد و هم سطح نهايي كه ايجاد مي‌شود كاملاً تراز و مسطح باشد.

اهميت كروم گيري

اگر در هر مرحله، تراز كردن ساختمان ناديده گرفته شود، در مراحل بعدي بايد خطاي آن را جبران كرد. جبران كردن ناترازي‌هاي موجود در ساختمان با استفاده از ملات و مصالح انجام مي‌شود و باعث افزايش هزينه و افزايش وزن ساختمان مي‌شود.

در ديواركشي اوليه با ريسمان كشيدن، در ساخت فونداسيون با صفحه ستون گذاشتن و... تلاش مي‌شود كه ساختمان در همه‌ي مراحل ساخت كاملاً تراز باشد. حتي گاهي در گودبرداري، با استفاده از ليزر كف گودال را دقيقاً تراز و اندازه مي‌كنند؛ رعايت اين مسئله سبب مي‌شود در اجراي فونداسيون، بتن به اندازه‌ي بهينه ريخته شود. تراز بودن گودال در صفحه ستون گذاشتن نيز تأثير مثبت دارد و باعث مي‌شود كه ساختمان از پايه تراز شود و در طبقات اختلاف سطح ايجاد نشود.

مراحل كروم گيري كف ساختمان

كفسازي ساختمان با هر روشي كه صورت بگيرد ( فوم‌بتن يا پوكه) بايد كروم‌گيري را انجام داد. براي كروم‌گيري صحيح ابتدا بالاترين سطح واحد يا بالاترين سطح كل واحدهاي يك طبقه (بسته به نظر كارفرما) را پيدا مي‌كنيم. براي اين منظور از ليزر كمك مي‌گيريم. سپس همه جاي ساختمان به صورت نقطه‌اي كروم‌گيري مي‌شود. در يك واحد ۱۰۰ متري تقريباً ۳۰ كروم نقطه‌اي انداخته مي‌شود. تعداد زياد كروم‌ها سبب مي‌شود كه همه جاي ساختمان در موقع كفسازي تراز شود و مصالح كفسازي (  اجراي فوم بتن يا پوكه) به اندازه‌ي مناسب و بهينه مصرف شود. كروم‌گيري با كيفيت سبب مي‌شود كه ارتفاع واحدها (از كف تا سقف) كوتاه نشود و هزينه‌هاي زيادي كه براي اسكلت و فونداسيون شده است، به هدر نرود.

[caption id="attachment_6075" align="aligncenter" width="800"]كروم بندي قبل از اجراي فوم بتن در مرحله سفيدكاريكروم بندي قبل از اجراي فوم بتن در مرحله سفيدكاري[/caption]
ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۴:۴۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فوم بتن خوب بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد؟

آزمايشگاه كنترل كيفيت فوم بتن

كنترل كيفيت اجراي فوم بتن ايرانيان

در اين مقاله به طور خلاصه درباره ويژگي‌هايي كه يك  فوم‌ بتن خوب بايد دارا باشد مطالبي ارائه مي‌شود. جزئيات بيشتر درباره هر ويژگي در مقالات ديگر همين وبسايت به تفصيل و با ارائه عكس و فيلم ارائه مي‌شود.

۱. مصرف كم سيمان

مصرف سيمان در تركيبات فوم بتن بايد كم باشد. نه فقط به خاطر هزينه‌اي خريد سيمان بيشتر دارد؛ مصرف سيمان زياد كيفيت فوم بتن را خراب كرده و نگهداري و ماندگاري فوم بتن سخت مي‌شود و در مواردي كه فوم بتن غيراستاندارد باشد بايد كاملاً جمع‌آوري شود.

۲. مقاومت استاندارد

بايد با كمترين مصرف سيمان مقاومت استاندارد را در كفسازي ساختمان دارا باشد تا بعد از گذشت چند سال زير سنگ‌ها لق نشود. براي واحد‌هاي مسكوني مقاومت فشاري ۱۲ كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع و براي پاركينگ ۲۵ كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع است.

۳. سبك بودن

بايد كمترين وزن را دارا باشد. اين موضوع باعث مي‌شود در آينده ديوارهاي ساختمان ترك برندارد و  ساختمان نسبت به زلزله مقاوم‌تر شود چون وزن بيشتر باعث ناپايداري و تخريب بيشتر ساختمان در زمان زلزله مي‌شود.

۴. اجراي شيب‌بندي

بايد بتواند شيب‌بندي‌هاي پشت‌بام و آشپزخانه و غيره را درست انجام دهد. چون اگر شيب‌ها به درستي ايجاد نشوند دوباره بايد با هزينه‌اي بيشتر كه به بنّا مي‌دهيد و با صرف زمان زياد (كه باعث هزينه‌هاي بيشتر مثل مصرف برق و آب و غيره روزمره ساختمان مي‌شود) اين كار را انجام دهيد ولي كسي موفق است كه صفر تا صد كار را با فوم بتن انجام دهد.

۵. چسبندگي مستقيم قيرگوني

بايد چسبندگي قيرگوني داشته باشد كه اگر اين حالت را نداشته باشد باعث مي‌شود دوباره هزينه بنّا براي رويه‌كشي و هزينه ملات براي رويه فوم بتن انجام شود.
چون سطح مخلوط فوم بتن استاندارد كاملاً صاف است باعث مي‌شود قير نصف اجراي كف سازي سنتي مصرف شود و هزينه ساختمان ساز كمتر مي‌شود.

۶. استحكام سطح كار

بايد فوم بتن اجرايي پفكي نباشد و از استحكام بالايي برخوردار باشد؛
چون اگر پفكي باشد، باعث مي‌شود ملات بيشتري ريخته شود (قبل از اجراي سنگ) يعني كفسازي مجدد مي‌شود و هزينه را تكرار مي‌كند. اگر خيلي پفكي باشد كه بايد جمع‌آوري شود.

۷. كروم بندي

بايد كروم‌بندي به تعداد زياد انجام شود؛ مثلاً در ۱۰۰ متر ۳۰ كروم نقطه‌اي. زيرا تعداد زياد كروم باعث مي‌شود براي سنگ‌كاري سطح صافي داشته باشيد و در نتيجه ملات مورد استفاده زير سنگ و سراميك يكنواخت به اندازه ۳ سانتي‌متر شود اما اگر كروم‌بندي انجام نشده باشد و يا تعداد كروم‌ها ناكافي باشد، ضخامت ملات يكنواخت نخواهد بود و  يك جا بيشتر و يك جا كمتر ملات ريخته مي‌شود و باعث هزينه بيشتر و كمتر شدن كيفيت چسبندگي سنگ و سراميك مي‌شود.

۸. عدم افت سطحي

بايد از كرومي كه بسته مي‌شود هيچ افتي نداشته باشد. به تجربه ديده شده فوم‌ بتي كه به روش غيراستاندارد اجرا شده باشد، ۲ تا ۳ سانتي‌متر نشست مي‌كند و اين افت فوم بتن باعث مي‌شود ملات زير سنگ به جاي ۳ سانتي متر به ۶ سانتي‌متر افزايش يابد كه اين مسئله هزينه را زياد مي‌كند.

۹. امكان اجراي در ضخامت‌هاي زياد

بايد امكان اجرا  در قطرها و كروم‌هاي بالاي ۱۰ سانتي‌متر هم داشته باشد و كيفيتش را از دست ندهد.
چون در بعضي از ساختمان‌‌ها كروم بالاتر از ۱۰ سانتي‌متر قرار مي‌گيرد از جمله ساختمان‌هايي كه پل‌هاي ساختمان از كف واحد بالاتر زده و يا لوله‌هاي آتش‌نشاني و اتفاء حريق از كف واحدها رد شده است و يا بعضي از سقف‌ها كه ناترازي زيادي دارند.

۱۰. زمان خشك شدن

بايد فوم بتن اجرايي زمان كمي براي خشك شدن نياز داشته باشد. مثلاً در گرما يك روز و در سرما۲ تا ۳ روز.

علاوه بر اين كه زمان براي ساختمان‌سازها مهم است و برخي پيمانكاران حتماً بايد  بعد از خشك شدن فوم‌ بتن شروع به كار كنند، طول مدت خشك شدن زياد در فوم بتن باعث خراب شدن مخلوط فوم بتن مي‌شود.

۱۱. قابليت جذب آب

بايد قابليت جذب آب متعادلي داشته باشد (حدود ۲۲ درصد). به اين ترتيب چسبندگي ملات زير سنگ به كف و به خود سنگ مطلوب خواهد بود.

در صورتي كه جذب آب كم باشد ملات به خوبي خشك نشده و چسبندگي مناسبي نخواهد داشت و اگر جذب آب بيش از حد لازم باشد آب ملات سريع كشيده شده و باعث مي‌شود سنگ به ملات نچسبد.

۱۲. سرعت

دستگاه فوم‌ بتن بايد علاوه بر تأمين كيفيت مناسب از سرعت بالايي نيز برخوردار باشد تا فرايند كار بيش از حد طولاني نشده و تأسيسات سريع‌تر پوشيده شده و پيمانكاران بعدي بتوانند كار خود را آغاز كنند.

۱۳.عدم پاشش دوغاب

دستگاه فوم بتن نبايد به ديوار پاشش داشته باشد. چون علاوه بر اين كه مواد به هدر رفته و جلوه‌ي داخلي ساختمان را زشت مي‌نمايد، باعث مي‌شود كار گچ‌كار بيشتر شود. حتي اگر گچ‌كار ديوارها تميز كند، باز هم دست‌انداز زير سفيدكاري باقي مي‌ماند و بر كيفيت آن تأثير نامطلوب مي‌گذارد.

۱۴. عدم ريزش آب از سقف طبقات

ملات تركيبات فوم بتن بايد به گونه‌اي باشد كه حتي پس از انجام مرحله‌ي سفيدكاري سقف‌ها و ديوارها، بدون ريزش آب از سقف انجام شود و هيچ نوع خرابي به وجود نياورد.

۱۵. استحكام لازم براي كفسازي پاركينگ

قابليت اجراي شيب‌بندي پاركينگ را با مقاومت بالاتر از سطح كف واحدها داشته باشد. چون شيب‌بندي پاركينگ در روش سنتي مصالح زيادي نياز دارد و بسيار زمان‌بر و هزينه‌بر است.

۱۶. مقاومت فشاري استاندارد

بايد آزمايشات مقاومت فشاري را با موفقيت پشت سر گذاشته باشد. قبولي در آزمايشات كنترل كيفيت يعني براي واحد‌هاي مسكوني مقاومت فشاري ۱۲ كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع و براي پاركينگ ۲۵ كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع را دارا باشد.

فوم بتن ايرانيان (برادران علي‌آبادي) شركت مبتكر انديشان اسكان به عنوان تنها دارنده گواهي‌نامه فني از مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي مفتخر است كه به شكل انحصاري توانسته تمامي ويژگي‌هاي بالا در محصول خود پياده‌سازي نموده و باكيفيت‌ترين فوم‌ بتن كشور را به اجرا درآورد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط mehdi | ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۲:۳۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |